DLOUHOVĚKOST? ANO. ALE CO NAŠE KVALITA ŽIVOTA?

2

Délka života se stále prodlužuje a není neobvyklé, když lidé oslaví své 100. narozeniny. Nicméně, dle SDČR* se starší lidé obávají, že nebudou mít náležitou péči jakmile dosáhnou zralého věku. Sami jsme však schopni zvýšit kvalitu našeho života a to poněkud netradičním způsobem. Statistiky ukazují, že lidé ve věku 60 let a více tvoří 11% světové populace. V samotné Evropě se populace osob ve věku 65+ více než zdvojnásobí během příštích 50 let. Můžeme tedy říci, že žijeme v době značného růstu počtu seniorů.

Vzhledem k této skutečnosti se závazky státu a vlád směřující k ochraně lidských práv starších osob musí stát prioritou. Mnoho lidí se obává, že stát nebude schopen jim pomoci, jakmile dosáhnou seniorského věku. Jen v České republice je téměř 2,5 milionu seniorů. Problémem při dosažením tohoto věku je, že naše kvalita života nemusí být zcela optimální. Otázkou zůstává, zda-li s tím můžeme něco udělat sami?

Překvapivý účinek doplňků stravy

Studie ukázaly, že 50 až 60 % Evropanů užívá nějaké doplňky stravy. To se ukazuje jako dobrá cesta ke zdraví, protože podle výsledků švédské studie (Kisel-10*), mohou pomoci zachovat kvalitu života ve stáří. Ve studii, která je prováděna výzkumníky z University of Linköping a Karolinska Institutet ve Stockholmu, bylo vybráno celkem 443 lidí – starší muži a ženy byli náhodně rozděleni a dostávali denně dávky selenu a koenzymu Q10 nebo odpovídající placebo.

O pět let později vědci poznamenali, že ti, kteří přijali aktivní léčbu, získali několik měřitelných přínosů pro své zdraví ve srovnání s těmi, kteří dostali falešné pilulky, tzv. placebo.

Selen je důležitý pro lidské zdraví a je známo, že přispívá k udržení funkce štítné žlázy a imunitního systému. Mnoho starších lidí jí velmi málo a mohou tak mít nedostatek selenu. Snížení hladiny selenu v těle může mít i jiné příčiny.

obrazek kisel 1

V ČR máme nedostatek

Ve střední Evropě se selen v půdě vyskytuje jen ve velmi malém množství. To je důvod, proč lidé v této části světa mají méně selenu než lidé, kteří žijí například v Japonsku nebo v různých částech Spojených států, kde půda obsahuje selenu mnohem více.

*SVAZ DŮCHODCŮ ČESKÉ REPUBLIKY (člen Evropské Asociace starších osob – EURAG) Zdroj: www.sdcr.cz/

 DOKUMENTACE JE DŮLEŽITÁ

Výzkumníci ve studii Kisel-10 použili pečlivě vybrané dávky selenu a koenzymu Q10. Účastníci studie užívali každý den 200 mikrogramů selenu a 200 mg koenzymu Q10. Přípravky, které byly použity ve studii, SelenoPrecise a Boaktivní Q10 Gold, byly schopny doložit, že mají dobrou absorpci a biologickou dostupnost v těle.

Sám Bioaktivní Q10 Gold je ověřen více než 100 publikovanými studiemi a SelenoPrecise dokládá, že 88,7 % z jeho obsahu selenu se vstřebá v těle. Ve studii, jako je tato, je důležité použít zdokumentované přípravky za účelem vytvoření spolehlivého výsledku. Studie Kisel-10 byla zveřejněna v časopise International Journal of Cardiology v roce 2013.

Sázet na kvalitu se vyplatí

Dávejte však pozor, jaké přípravky užíváte. Na trhu existuje velké množství přípravků, z nichž byste měli dávat přednost těm, u kterých je výrobce schopen doložit vstřebatelnost a tím pádem i účinek. Velmi levné přípravky často obsahují syntetické příměsi, u kterých (například) nebyla ani zkoumána bezpečnost užívání.

Doporučit dražší, ale kvalitnější přípravek s prokázanou dokumentací není rozmařilost, ale cenná rada, která se vyplatí. V době afér s kvalitou nejen potravin je dokumentace zárukou kvality přípravku a tudíž jeho účinku. Zákazník se rád vrátí pro další balení s důvěrou, že si koupí skutečně kvalitní přípravky, které mají požadovaný efekt.

kisel 5

 Odkaz na srdce

Podle nejnovější studie z prosince 2017, která je již 12.publikací v řadě, , založenou na původních zjištěních ve studii KiSel-10, švédští vědci potvrdili, že oba doplňky skutečně pomáhají starším lidem udržovat kvalitu života a zdraví obecně.

V rámci této studie se vědci podrobněji zaměřili na fenomén nazývaný fibróza, který se často projevuje ve stáří. Jde o zjizvenou tkáň, která se vytváří ve svalovině srdce a snižuje tak jeho výkon.

Dva produkty měnící koncepci stáří

 

obrazek kisel 2

PLÁNOVÉ KONFERENCE PHARMA NORD ACADEMY PRO JARO 2018

  1. dubna Ostrava
  2. dubna Plzeň
  3. května Praha
  4. května České Budějovice
  5. května Bratislava

PŘIHLÁŠENÍ MOŽNÉ ONLINE NA WWW.PHARMANORD.CZ

Facebook Comments