Spánek

spanek miminoNovorozenci většinu dne prospí. Mají oproti dospělákům velkou potřebu spánku a ten jim také prospívá. Není ale důležitý jen pro miminka. I děti větší – třeba i školkového věku – by měli přes den alespoň chvíli spát. Spánek je totiž velmi důležitý pro jejich správný vývoj.

I u spánku platí, že každé dítě je individuální. A platí to i u novorozenců. Některé miminko prospí většinu dne, maminka jej musí budit i na krmení a jiné miminko je naopak větší část dne vzhůru.

Potřeba spánku se s narůstajícím věkem mění. Zatímco měsíční miminko by během 24 hodin mělo naspat přibližně 15,5 hodiny, roční dítko 13,75 hodiny a tříleté dítko cca 12 hodin za den. Ne vždy to ale platí.

Sama jsem to u svých dětí poznala. Zatímco nejstarší syn prospal většinu dne, na krmení jsem ho musela budit a prospal mi i celou noc (bez potřeby jídla), ty dvě mladší děti to měly jinak. Prostřední syn by vydržel víceméně vzhůru docela dlouho, uspávala ho vlastně jen hudba a budil se pravidelně i v noci. No a u nejmladšího dítka to dokonce zezačátku vypadalo na obrácený režim. Přes den chtěla dcerka spát a v noci by byla vzhůru. To jistě zná spoustu maminek.

Pokud k tomuto obrácenému režimu spánku dojde, je důležité snažit se pomalu pomaličku režim napravit. Přes den se jej snažit udržet vzhůru a miminko brzy pochopí, kdy je noc a kdy den. Chce to ale jistou dávku trpělivosti a také pomoc a podporu partnera. I maminka se totiž potřebuje někdy vyspat.

Skvělé také je vypozorovat, kdy se miminko zklidní a lépe spí. Některým dětem k tomu může pomoci zavinovačka, jiné děti naopak zavinovačku nemají rády a budí je, že jsou v ní zabalené.

Za sebe mohu říci, že je také fajn vytvořit si od začátku jakýsi večerní rituál (u nás to byla koupel v kyblíku, masáž miminka, večerní krmení a spánek). Dítko by mělo usínat vždy na stejném místě a nemělo by být rušeno žádným hlukem či světlem.

Důležitý je také výběr správné matrace. Děti do cca 12 měsíců nepotřebují žádný polštářek, měly by být vhodně oblečené a podle potřeby přikryté. Některé děti namísto klasické přikrývky preferují např. spací pytel nebo zavinovačku.

Svou nespokojenost dokáží i novorozenci dát pořádně najevo. Když večer pláčí je důležité zjistit, co je trápí. Může to být právě špatně zvolená přikrývka, potřeba dudlíku, bolest bříška a mnoho dalšího. Nebo také jen touha mít maminku či tatínka nablízku. Naslouchejte svému děťátku.

U starších dětí je to už o něco složitější. Dokáží být pěkně mazaní a před spaním běhají třeba stále dokola na záchod nebo s potřebou něco důležitého nám sdělit. No a nebo se třeba bojí tmy. I zde je důležité naslouchat svému dítěti. Přečíst si společně před spaním pohádku, pořídit dětské světýlko vedle postýlky, to je přeci to nejmenší, jak jim můžeme pomoci.

Nikdo z nás jistě nechce mít doma protivné, nevyspalé, podrážděné dítko. Nedostatek spánku je totiž také velkým problémem. U dítěte se pak mohou vyskytnout teploty, náladovost, časté noční probouzení, únava. A tomu je dobré předcházet.

Článek pro Vás napsala: Ivana Kyllerová

Facebook Comments