Trápí Vás nespavost? Pomůže melatonin!

Sleepy young woman looking at alarm clock on bedside table in the bedroom

Občas se to při usínání stane každému. Převalujeme se na posteli, počítáme ovečky, spánek nepřichází. A ráno se neúprosně blíží. Možná za to může těžší večeře, možná stres v práci. Jakmile dočasnou příčinu odstraníme, tělo svůj biorytmus opět srovná a „jedeme dál“.

Co když ale příčinu neznáme, natož abychom ji mohli sami odstranit? Postel už není zdrojem úlevy, ale naopak stresu z toho, že „zase neusnu“. Začarovaný kruh nespavosti se uzavírá a nabouraný biorytmus kolabuje ještě rychleji.

Vydatný spánek ten nezajistí bylinné náhražky, ale pouze melatonin.

 Za všechno může melatonin

Neboli hormon spánku a tmy. Jeho hladina udává náš biorytmus. Ovlivňuje oběh krve, tlak, teplotu, metabolismus, pohlavní hormony, imunitu, stárnutí i psychiku. Jsme-li ve tmě, hladina melatoninu začne stoupat, pomůže nám usnout a náš organismus zrelaxovat.

Příčiny nespavosti bohužel patří mezi ty hůře odstranitelné. Například práce na noční směny, světelný smog a tzv. „modré světlo“, které vyzařují všechny obrazovky a displeje. Rizikovou skupinou jsou i lidé, kteří jsou celý den v uzavřených provozech vystaveni stejnoměrnému umělému světlu.

High angle view of a beautiful young woman sleeping in bed with eyes closed

Melatonin jako řešení

Je méně známo, že hormon melatonin lze tělu dodávat jako potravinový doplněk. V současnosti je na českém trhu nově dostupný Melatonin Forte 5 mg značky Pharma Activ. Výhody užívání melatoninu jsou zřejmé na první pohled:

  • přírodní původ – nejedná se o syntetický, ale přírodní melatonin, který se lehce vstřebává
  • není návykový a nezpůsobuje ranní stavy malátnosti,

 Začarovaný kruh

Čím dříve si problémy s nespavostí uvědomíme, tím lépe. Usnout za volantem můžeme už po první probdělé noci, po 4 týdnech už nám nespavost zadělává na rozvoj psychických poruch, jako je deprese, schizofrenie či různé závislosti, včetně té na hypnoticích.

Než riskovat větší či menší nehody v důsledku nespavosti, zaměřte se raději na to, jak s nespavostí co nejúčinněji zatočit. Takže, budete dnes večer počítat ovečky nebo se raději zkusíte dobře vyspat díky melatoninu FORTE 5 mg?

Facebook Comments