1.květen – Svátek práce i První máj

 

1 maj
Na 1.květen připadají hned dva svátky, které stojí za zmínku. První máj, neboli svátek zamilovaných a Svátek práce.  1.květen je prvním ze dvou květnových státních svátků, které jsou spojeny s mnoha tradicemi.

Pálení čarodějnic

1.květen je po roce opět zde a my bychom jej měli řádně oslavit. V předvečer tohoto dne, tedy 30.4. jsou „čarodějnice“. Pálení čarodějnic, jinak také filipojakubská noc je český lidový svátek spojený s pálením ohňů. Původním smyslem tohoto svátku byla víra v čarodějnice. Dnes už se jedná spíše o společenskou zábavu, důvod k setkání a oslavě. V Německu a Skandinávii je tento svátek známý jako Valpružina noc.

Stavění májek

Chlapci se 30.dubna v noci tajně vypravují do lesa uřiznout co nejvyšší stromek, který ozdobí barevnými stuhami, šátky, věnci či pentlemi a postavili v obci staročeskou májku. Ta symbolizuje příchod jara. Po celou noc ji hlídají, aby ji nikdo neuřízl a neukradl. Dle tradice se ji snaží uříznout chlapci ze sousedních vsí a neuhlídat májku? To by byla velká ostuda. V minulosti chlapci menší podoby májek stavěli také před obydlím své milé, aby tak dali ostatním najevo, že dívka v tomto domě je už zadaná.

Svátek práce

V českých zemích se tento svátek slavil poprvé v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze. Po dlouhou dobu byl tento svátek spojen s velkými průvody, kterých se občané museli účastnit. Účast na nich byla částečně kontrolována, museli se ji účastnit i podniky a školy. Součástí průvodu byli i alegorické vozy, transparenty a mávátka.

1.květen jako Svátek práce je dnem státního svátku a tak se dodnes slaví v mnoha evropských zemích.

1

První máj – lásky čas

Byl pozdní večer – první máj –
večerní máj – byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas,
kde borový zaváněl háj.
O lásce šeptal tichý mech;
květoucí strom lhal lásky žel,
svou lásku slavík růži pěl,
růžinu jevil vonný vzdech….

1.květen slavíme také jako svátek zamilovaných. Každá dívka či žena by v tento den měla být políbena pod rozkvetlým stromem, ideálně třešní, aby v následujícím roce „neuschla“. Polibek ale musí být z lásky, jinak to nefunguje. Dříve byl tento polibek považován také za příslib manželství.