10 kroků, jak správně odstranit klíště

louka

Krásné počasí nás láká k výletům do přírody – ať už za památkami, zábavou, do lesa, na louky. Na tůru  bychom se měli dobře vybavit – nejen proviantem, ale také se chránit před možnými nevítanými návštěvníky. Těmi mohou být například klíšťata.

Špatná je domněnka, že klíště na Vás zaútočí ze stromu a setkat se s ním můžeme jen v lese. Trpělivě na Vás číhá kdekoli v travním porostu. Není třeba vyrážet daleko – nebezpečí číhá i na obyčejné zahrádce.

Klíště je roztoč

Klíště je roztoč, který se vyskytuje v travních porostech smíšených lesů, na loukách nebo zahradách. Ideálním prostředím je pro něj vysoká tráva. Má speciální smyslové orgány, které ho informují v okamžiku, kdy se blíží vhodný hostitel.

Za pomoci tykadel najde místo, kam se přisát. Čím déle bude sát, tím více se „zaháčkuje“ v rance a roste. Čím je větší, tím je mnohem obtížnější jej odstranit. Zdrojem nákazy jsou sliny, které mohou způsobit onemocnění lymeskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou.

Jak se před ním chránit?

 • Noste oblečení, které znemožní přisátí klíštěte. Nejlepší je hladký světlý oděv.
 • Vyhněte se vysokým travním porostům.
 • Po návratu z výletu si pečlivě prohlédněte celé tělo, pečlivě prozkoumejte zejména podpaždí, za ušima, třísla, podkolení jamky a také intimní partie. Prohlídku o několik hodin později zopakujte.
 • Používejte repelent. Jeho aplikaci pravidelně opakujte a chraňte hlavně nohy.
 • Chraňte nejen sebe, ale i své čtyřnohé mazlíčky.
 • Proti klíšťové encefalitidě se můžete nechat očkovat. Očkování proti lymeské borelióze bohužel neexistuje.

klíště

10 kroků k odstranění klíštěte

Pokud jste si nezvaného návštěvníka přinesli domů, hned jej odstraňte. I když většina klíšťat není infikovaná, ranku po kousnutí pravidelně sledujte. Pokud se Vám něco nebude zdát, zajděte k lékaři.

 1. Připravte si rukavice, desinfekci, kleštičky na odstranění klíštěte a papír, do kterého klíště zabalíte.
 2. V žádném případě na klíště nesahejte holýma rukama.
 3. Zakápněte klíště desinfekcí s jódem a chvilku vyčkejte.
 4. Zlehka s klíštětem začněte viklat.
 5. Točit není potřeba, mohlo by dojít k přetrhnutí. Pokud by se tak stalo, musíte odstranit i zbytek a pak místo pravidelně desinfikovat a pečlivě hlídat.
 6. Klíště vytáhněte za pomoci kleštiček, pinzety či jiné pomůcky.
 7. Zabalte ho do papíru a spalte. Pokud máte obavy z infekce, můžete ho zabalit do igelitového obalu tak, aby nevypadlo a zaslat jej do laboratoře k vyšetření.
 8. Ránu desinfikujte.
 9. Vydesinfikujte také použité nástroje.
 10. Umyjte si ruce teplou vodou a mýdlem.

A co dál?

Odstraněním klíštěte to nekončí. Kousanec zůstane několik dní mírně zarudlý a může svědit. Pravidelně jej sledujte, zda se skvrna nezvětšuje a nemění barvu. Pokud ne, je vše v pořádku. Pro jistotu ale stejně omezte námahu a nevystavujte se slunečním paprskům.

Pokud skvrna ani po týdnu nezmizí, začne se zvětšovat, měnit barvu a její střed je bělavý, na nic nečekejte a navštivte lékaře. Klíště mohlo být infikované a mohlo Vás nakazit.