3 + 1x o proteinech aneb Proč jsou pro nás tak důležité?

sport

Proteiny jsou polypeptidické řetězce, které jsou pro náš život naprosto nepostradatelné. Jsou totiž základním stavebním kamenem všeho, co v těle najdete. Od enzymů až po svaly. Bohužel je naše tělo neumí ukládat do zásoby a je třeba je pravidelně doplňovat.

Proč jsou proteiny pro tělo důležité?

Jak jsme zmínili již výše, jsou základem všeho, co se nachází v našem těle.

  • Podílí se na spalování tuků a redukci váhy
  • Podporují růst svalové hmoty, kterou zároveň chrání před poškozením
  • Vyživují svaly, šlachy, kosti
  • Zkracují dobu regenerace.

Proteiny do jídelníčku prostě patří

Abychom našemu tělu zajistili optimální přísun bílkovin, měly by být součástí každého našeho jídla, minimálně ale 4x denně. Jejich nedostatek se často projevuje hladem a chutí na sladké. Když je tělu nedodáme, bude si je „krást“ ze svalů. Tím dojde k úbytku svalové hmoty. Pokud své tělo neposlechneme a bílkoviny mu nezačneme dodávat, negativně se to projeví nejen na naší imunitě.

Rozdělení proteinů podle procesu výroby

  • Syrovátkový proteinový izolát (Whey Protein Izolát) – Vyrobený procesem mikro a ultra filtrace. Má nejvyšší možnou biologickou hodnotu a využitelnost pro lidské tělo.
  • Micelární kasein – Tyto proteiny jsou, z důvodu dlouhodobějšího uvolňování aminokyselin do krevního řečiště (až 7 hodin), vhodné k užití před spaním.
  • Hydrolyzované proteiny (Hydrolyzáty) – Enzymaticky štěpené proteiny pro profesionální sportovce.
  • Hovězí proteiny – Nejkvalitnější zdroj proteinů.
  • Noční proteiny – Proteinový komplex, který tělo zásobuje živinami v průběhu celé noci.

Jak bílkoviny do těla doplnit?

Mezi zdroje živočišných bílkovin patří maso, drůbež, ryby, mléčné výrobky a mléko samotné, vejce. Vyzkoušejte tedy tučné sýry, Cottage nebo tvaroh.

Rostlinné bílkoviny najdete v celozrnných produktech a luštěninách.

Proč užívat proteiny?

Pro každou fyzickou aktivitu potřebujeme svaly. A svaly by bez proteinů nebyly. Poslední dobou se ukazuje, že i běžný nesportující jedinec má bílkovin málo. A co teprve sportovci? U nich nároky na bílkoviny stoupají přímo úměrně k jejich aktivitě.

A jsou to právě sportovci, kteří často užívají různé proteinové přípravky. Na trhu jich je mnoho, stač si vybrat ten správný.

IronVegan

Náš tip: IRONVEGAN Protein směs vanilka 500g

„Iron Vegans“ jsou – přesně jak si představujete – moderní sportovci, kteří tvrdě trénují a osvojili si poznatky o přírodní rostlinné stravě. Sportovci, kteří hledají výzvy, mají odvahu prověřit svoje limity a jsou odhodlaní vybrat si správný zdroj energie. Vítejte v klubu.

Každá porce proteinu Iron Vegan Sprouted Protein obsahuje 17 gramů raw rostlinných proteinů získaných z 5 druhů organických naklíčených zrn a semen bez GMO.

IMG_20180824_183631

Protein mě svým složením velmi zaujal. Nejsem sice Veganka, ani nic podobného, ​​ale cítím, že mléčné a syrovátkové proteiny mi nedělají dobře na trávení. Tento protein je snadno stravitelný, necítím po něm žádné potíže. A výhodou čistě rostlinného složení je mimo jiné i to, že lépe zasytí. Mohu jím klidně nahradit svačinu.

Vanilková chuť, která je jen jemně sladká, mi velmi vyhovuje, protože běžné ochucené proteinové prášky se mi zdají příliš přeslazené. Zatím jsem protein pila jen s čistou vodou, ale dá se z něj připravit i shake nebo smoothie přidáním rostlinného mléka, nebo se prášek může přidat i do jiných pokrmů jako jsou kaše či palačinky.

Co se týče konzistence připraveného nápoje, je dost cítit prášek, který se občas „zasekne“ v krku 🙂 ale není to nic, co by mě odradilo. Balení obsahuje také odměrku, která usnadňuje dávkování proteinu. Obal je znovuuzavíratelný.

Nevýhodou může být vyšší cena za 500g, které představuje cca 20 dávek. Na druhou stranu takovéto složení jsem ještě u jiných rostlinných proteinů neviděla. Většina veganských proteinů obsahuje hrachový, rýžový nebo konopný protein a k tomu nějaké ty ochucovadla a aromata.

IRONVEGAN obsahuje: organický protein z naklíčené hnědé rýže, organická naklíčená quinoa, organický naklíčený amarant, organické naklíčené proso, organické naklíčené dýňových jadérko, organická vanilková příchuť, pektin z jablek, xantanová guma, organický extrakt z listů stévie, což pro mě představuje ještě o úroveň vyšší kvalitu 🙂