5 tipů, jak vybrat tu nej autosedačku!

cestování

Jednou z prvních věcí, kterou pořídíme do dětské výbavičky, je autosedačka. Figuruje také na seznamu věcí do porodnice – i když stačí, aby ji donesl tatínek v den propuštění. Její výběr není jednoduchý. Je to totiž právě autosedačka, která chrání naše děti při cestování a může také zachránit život.

Na autosedačce bychom neměli šetřit. Jak se ale v tom množství autosedaček vyznat a vybrat tu správnou? Tu, která bude nejen vyhovovat předpisům, ale také Vám samotným?

Dětská autosedačka patří do základní výbavičky pro miminko. Její použití při jízdě nařizuje zákon. Má ochránit Vaše děťátko při jízdě samotné i při dopravní nehodě. Hlavním kritériem výběru by měla být bezpečnost.

Je autosedačka bezpečná?

Na každé autosedačce by měla být uvedena zkušební značka, která zaručuje, že sedačka prošla všemi testy evropské normy.Najdete na ní výrobce, její váhové určení a sériové číslo. Na bezpečnosti záleží. Vybírejte nejen s ohledem na cenu, ale také na bezpečnostní prvky autosedačky.

Autosedačku se základnou, nebo bez ní?

Pro bezpečí dítěte je lepší autosedačka se základnou, která je v autě ukotvena napevno. Starší vozy ji ale nemají, proto je třeba základnu ISOFIX dokoupit. Novější vozy ji již mají ve výbavě a sedačku do ní jen zacvaknete a ušetříte za její dokoupení.

 Polohování

Zejména na delší jízdy Vy i dítě oceníte, když autosedačka bude polohovatelná.

Materiál potahu

Potah je také velmi důležitý. Nejen z hlediska údržby, ale také proto, aby se dítě v autosedačce nepotilo a nepařilo.

Jakou autosedačku vybrat?

Vždy vybírejte s ohledem na bezpečnost a váhu dítěte. Autosedačky jsou děleny do kategorií podle váhy dítěte. Ideální je pořídit novou autosedačku. Jen tak máte jistotu, že  při dopravní nehodě nedošlo k jejímu poškození. Před koupí si také vyzkoušejte, zda pasuje do Vašeho vozu.

Kategorie 0, 0+ ( Autosedačky 0 – 13 kg )

Tyto autosedačky jsou určeny pro nejmenší děti od narození; tj. dětem přibližně do 1 roku věku. Nejdůležitějším faktorem rozhodujícím o pořízení nové autosedačky je výška dítěte. Když mu začne hlavička přesahovat přes okraj autosedačky, je nejvyšší čas koupit novou. Tyto autosedačky instalujeme proti směru jízdy.

Kategorie I ( Autosedačky 9-18 kg )

Když dítě samostatně sedí nebo mu hlavička přesahuje ven z „vajíčka“. Tyto autosedačky jsou určeny dětem ve věku 1 – 4 roky.

Kategorie II ( 15-25 kg )

Cca pro děti ve věku 4-7 let. Většinou se jedná o autosedačky bez vlastních bezpečnostních pásů.

Kategorie III ( 22 – 36 kg )

Autosedačky pro děti ve věku od cca 6 let do výšky 150 cm. Jedná se o tzv. podsedáky bez zad. K připoutání se používá bezpečnostní pás vozidla.

Kromě těchto kategorií jsou na našem trhu také tzv. rostoucí autosedačky, která spadají do více kategorií a využijete je po delší dobu.

Na co si dát pozor?

  • Hlídejte si, zda je autosedačka pro dítě vhodná. Jakmile začne autosedačku přerůstat, začněte řešit novou.
  • Při koupi autosedačky si zkontrolujte, zda je vhodná pro Váš vůz a vejde se tam.
  • Autosedačka by neměla být nainstalována na místě, kde je aktivní airbag.
  • Na předním sedadle lze přepravovat děti od 12 let věku.