Vývoj dítěte: Jaké pokroky očekávat v 11.měsíci?

vývoj dítěte

11.měsíc vývoje dítěte znamená obrovský skok vpřed. Dítě již rozumí tomu, co mu říkáte a také se začíná velmi rychle pohybovat. A je jedno, zda bravurně ovládá lezení po čtyřech, plazí se  nebo už se snaží samo cupitat.

Připravte sebe a své nervy na pořádný zápřah. Dbejte na bezpečnost. Odstraňte z dosahu dítěte vše, co by mu mohlo ublížit.  Buďte ve střehu a připravte se na to, že může něco i rozbít. Dejte pozor na ubrusy na stole, které by na sebe mohlo dítě strhnout, na rohy stolů dejte ochrany rohů a pozor také na květiny, zda nejsou jedovaté. Na schody nainstalujte zábranu, pojistkami zajistěte šuplíky a dveře u ledničky, do zásuvek dejte záslepky.

Na druhou stranu – všechna tato opatření jsou skvělá, ale nikdy nezabráníte všemu. Je tedy dobré také dítě učit opatrnosti a seznamovat ho i s možným nebezpečím. Vysvětlete mu, že si s některými věcmi může hrát pouze s rodiči. Už velmi dobře chápe a dokáže si na některé věci dát pozor. Buďte připraveni jej utěšit, pokud upadne. Chybami se člověk učí a děti obzvlášť.

Co vás ale určitě potěší je jistá nezávislost dítěte. Už si můžete v klidu vypít kávu aniž by Vám potomek visel na rukách a dožadoval se Vaší pozornosti. Neví-li si rady, požádá své okolí o pomoc. I když samozřejmě zatím jen svou vlastní řečí.

V tomto období vývoje dítěte nastávají také okamžiky, kdy je třeba ukázat, kdo je tu „pánem“. Dítě se bude snažit, abyste Vy skákali okolo něho. Nebojte se vytyčit hranice a buďte důslední. Zákazy jsou v rozporu s touhou dítěte poznávat a zkoumat své okolí a proto na ně dítě rychle zapomene.

I když Vás to táhne „vyměknout“, připomeňte zákaz, stůjte si za svým. Tato trpělivost a síla nevzdat to se Vám velmi brzy vrátí a budete rádi, že jste nepolevili.

Co by dítě v tomto období vývoje mělo ovládat?

  • lezení po čtyřech – rychlostí blesku se po čtyřech dít+ dokáže přesunout, zdolá schod,…
  • sed a vztyk ze sedu – dokáže si podřepnout, zvednout hračku a opět se postavit
  • pokus o chůzi – obcházení nábytku, kolébavá chůze s roztaženýma rukama,…
  • delší spánek – Máte-li štěstí, užijete si už klidnější noci. Pokud ne, vězte, že se dítě nebudí hlady ale jen ze zvyku. (Já jsem řešila tak, že jsem dětem dala napít čisté vody a po pár nocích byl klid a spinkaly celou noc.)
  • První pokusy o pití z otevřeného hrnečku.

Je čas na nové hračky

S vývojem a novými dovednostmi se také mění hračky, které dítě dokáží zaujmout a zabavit.  Jaké hračky tedy dítě ocení?

Možná toto Vaše dítě vše bez problémů zvládá, možná ale ne. Každé dítě je individuální a potřebuje čas osvojit si určité dovednosti, které jej posunou vpřed v okamžiku, kdy je bravurně ovládá. Buďte trpěliví, zvládne i to, co mu momentálně nejde.