6 hrozeb pro naše oči: Čím si koledujeme o malér?

model-1525629_1280

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů člověka. Pomocí něj se orientujeme v prostoru, rozeznáváme barvy a tváře známých, přijímáme až 80 % informací. To jsou dostatečné důvody, proč si naše oči zaslouží tu nejdůkladnější péči. Víte, při jakých každodenních činnostech číhají strašáci, kteří mohou zhoršit kondici očí?

Ty technologie…

Digitální pokrok se žene vpřed neuvěřitelnou rychlostí a s ním i spousta výhod. Počítač, smartphone a televize nám poskytují zábavu a spojují se světem. S technologiemi se ale objevují i jistá zdravotní rizika. „Pracujeme-li delší dobu s počítačem, může pozorovat bolesti hlavy provázené rozmazaným viděním, slzením očí či pocitem pálení,“ vysvětluje doc. MUDr. Ladislav Slováček, Ph.D.

Vzdálenost monitoru je navíc krátká, jeden druh očních svalů je namáhán víc než ty ostatní. Proto se doporučuje mít v kanceláři světlo co nejpodobnější přirozenému dennímu a zapojovat více svalů kolem očí pohledy do dáli a hlavně mít dobře ergonomicky uspořádané pracoviště. Neuškodí ani pravidelné pauzy během pracovní doby.

Znamení intelektuálů

Podobně jako počítače jsou na tom knihy. Čtení může být napínavé, zábavné, dokonce i návykové, ale taky dlouhé a tím pádem namáhavé pro oči. Knihu si nejčastěji bereme na dovolenu nebo si čteme během dlouhých zimních večerů. Buď nám hrozí příliš světla, nebo naopak jeho nedostatek. Obě varianty oči namáhají, doporučujeme stejný postup jako u práce na počítači.

Hřejivé paprsky

Sluneční paprsky mají se svými nespornými výhodami i velké nevýhody. Jednou z nich je ultrafialové záření a hrozba vzniku šedého zákalu a poškození sítnice. Nejlepší ochranou jsou kvalitní sluneční brýle s UV filtrem. Ty se dělí do 4 kategorií podle intenzity záření. Číslo 1 znamená nejnižší ochranu, 4 je nejspolehlivější, propouštějí necelých 10 % světla, proto je nesmí používat řidiči motorových vozidel. Oči musíme před UV zářením chránit po celý rok, na horách a u moře zvolte vyšší ochranu.

Mnutí očí a prošlá řasenka

Pálí vás oči při čtení těchto řádků? Při nepříjemném pocitu podrážděných očí si je instinktivně mneme. Což nám v žádném případě nepomůže. Tento zdánlivě neškodný manévr přináší riziko poškození rohovky nebo zanesení infekce přímo do oka. Pozor bychom měli dávat i při používání řasenky. Po datu spotřeby se na ní hromadí bakterie vedoucí k infekci.

„Nejčastěji se jedná o zánět oční spojivky provázený pocitem svědění až pálení v postiženém oku, zvýšeným slzením a někdy i hnisavou sekrecí. Léčba pak vyžaduje intenzivní lokální léčbu pod dohledem očního lékaře,“ problém upřesňuje docent Slováček. Doporučení nesahat si do očí a měnit dekorativní kosmetiku je na místě. Pokud je to nezbytné, nezapomínejte na důkladnou hygienu rukou.

Kouření

Na kouření je pozitivní pouze to, že kuřák jednou pro vždy přestane. Mezi jeho nepříznivé účinky na lidské tělo se řadí i negativní vliv na oči. „U kuřáků cigaret dochází k časnějšímu rozvoji aterosklerózy, která v samotném důsledku vede k poškození funkce oka. V případě, že nekuřák je exponován cigaretovým kouřem v zakouřeném prostředí, dochází k dráždění oční spojivky provázené svěděním očí, zvýšeným slzením a v neposlední řadě rozvojem zánětu oční spojivky,“ vysvětluje docent Slováček. Nejlepším řešením je zahodit cigaretu a najít si zdravější uvolnění stresu.

Lutein Premium cps. 60

Stárneme všichni

I když se to přiznává těžce, stárneme a na našem tělu se projevuje všechen stres, nezdravý životní styl s roky navíc. Postupem času se koncentrace zraku prospěšných látek v oku snižuje, a tím se zhoršuje naše vidění. „Jednou z možností jak ovlivnit s věkem spjatý úbytek koncentrace zraku,  nazývaný také vetchozrakost, je využít potenciálu doplňků stravy jako například Lutein Premium od společnosti Generica,“ doporučuje Ladislav Slováček. První, čeho si na člověku všímáme, jsou krásné a zdravé oči. Pokud se naučíme bojovat se zmíněnými hrozbami, odměnou nám bude reprezentativní pohled.

Lutein Premium je unikátní vědecky podložená kombinace pro výživu očí. Kapsle obsahují patentované formy luteinu (Lutein FloraGLO®) a zeaxantinu (Zeaxantin OPTISHARP® Natural) ve volné formě v mikronizovaných krystalech, které se lehce vstřebávají a organismus je dokáže velmi dobře využít.

Lutein Premium obsahuje přirozený poměr luteinu a zeaxantinu 5:1, který zajišťuje jejich správnou funkci. Díky těmto látkám, které se koncentrují v čočce, se lze bránit proti vzniku šedému zákalu a navíc napomáhají zlepšit zrakovou ostrost. Pro oko jsou velkou zátěží také světla obrazovek počítačů, tabletů a mobilů, u kterých trávíme denně i 12 hodin. Lutein Premium  dokáže s těmito špatnými vlivy účinně bojovat a tím oči chránit.

S přibývajícím věkem koncentrace luteinu a zeaxantinu v lidském těle postupně klesá. Organismus je nedokáže sám syntetizovat a jejich příjem ve stravě je nedostačující, proto bychom měli jejich příjem zajistit pomocí doplňků stravy. Lutein Premium obsahuje vitamin E, zinek a rybí olej, které také přispívají k udržení dobrého zraku.