7 tipů jak ochránit dětskou pokožku před ostrým sluníčkem

1

Sluneční paprsky jsou čím dál tím ostřejší a dotírají na naši pokožku. Tu před nimi musíme správně chránit; a tu dětskou dvojnásob.

Asi víte, že kůže je naším největším orgánem. Kůže dětí i dospělých má stejný počet vrstev, ale u dětí jsou mnohem tenčí než u dospělých. To znamená, že dětská pokožka je 5 x slabší než pokožka dospělých.

Jaké funkce plní kůže?

Ochranná – chrání naše tělo před průnikem škodlivých látek a UV zářením.

Termoregulační – pomáhá udržovat stálou tělesnou teplotu prostřednictvím potních žláz a kožních cév.

Smyslová – prostřednictvím nervových zakončení reaguje na podněty, např.  bolest, teplo, chlad, apod.

Vylučovací – Kůže je důležitým vylučovacím orgánem našeho těla stejně jako ledviny. Sekrety mazových a potních žláz přispívají k ochraně naší kůže. Pot je důležitý pro naši termoregulaci.

Skladovací – V podkožním vazivu se ukládá tuk, který plní zásobní, mechanickou a izolační funkci. Najdete tu také vitamíny rozpustné v tucích.

Resorpční – Zdravá kůže dokáže absorbovat jen malé množství látek. Poškozená kůže má naopak velkou resorpční schopnost a infekce se do těla dostane mnohem jednodušeji.

Estetická a komunikační – Naše pokožka dokáže jasně ukázat, v jakém jsme rozpoložení.

Dětská pokožka je oproti pokožce dospělých méně odolná, velmi citlivá, náchylná k dehydrataci a také je vnímavější k UV záření.Důvodem je slabá pigmentace dětské pokožky, která se vyvíjí až do 3 let věku. Ale ani v tomto věku ještě není shodná s pokožkou dospělých. Té se přiblíží až kolem 6 let věku.

Jak ochránit dětskou pokožku před ostrým sluníčkem?

Prevence

Novorozenci, kojenci a děti do 1 roku by slunečnímu záření vůbec neměli být vystaveni. Ochranné mechanismy pokožky totiž ještě nejsou zcela vyvinuty.

Pobyt na slunci

Snažte se vyhnout pobytu na slunci mezi 11.-15.hodinou, kdy je sluneční záření nejsilnější.

1a

Náš tip: Pokud si Váš potomek chce venku hrát, vyzkoušejte dětské anti-UV stany značky LUDI.

Přenosné univerzální stany Ludi pro ochranu miminka před sluncem, větrem a hmyzem. Jsou vhodné jak na zahradu tak na pláž.

K anti-UV stanu jsem byl skeptický. Pořád si pamatuji, když jsme s rodiči jezdili pod stan, jaké v něm bylo horko. A tomu mám vystavit syna? Nechal jsem se ale přesvědčit argumenty, že to jsou doby dávno minulé a teď už je vše jinak. Stan se dobře rozkládá, nezabere mnoho místa a – světe div se – opravdu funguje. Synovi se v něm líbí a my se u toho opravdu nasmáli. Stan si sám přemístil tam, kde ho chtěl mít. Schoval se do něj – a místečko si tam našel i čtyřnohý kamarád, kterému sluníčko také nedělalo dobře. Kdo váhá jako já, věřte, že je to zcela zbytečné.

Výběr opalovacího přípravku

Používání opalovacího přípravku je také hodně důležité. Vybírejte pečlivě!

Opalovací přípravky rozlišujeme podle toho, zda obsahují chemické nebo minerální filtry. Chemické filtry UV záření pohlcují; minerální jej rozptylují nebo odrážejí, aby neproniklo do pokožky. Z toho plyne, že pro děti jsou nejlepší opalovací přípravky s minerálními filtry.

Při výběru dejte pozor na ochranný faktor, který by se u dětí měl pohybovat v hodnotách 30-50 a ideálně by měl být také voděodolný.

Jeho aplikace

Výběrem opalovacího přípravku ale určitě nemáte vyhráno. Důležitá je také jeho správná aplikace.

  • Nešetřete. Použijte dostatečné množství.
  • Aplikujte jej s předstihem – ideálně 20-30 minut před tím, než půjdete na sluníčko.
  • Dejte pozor na místa, která se rychle spálí. Řeč je o uších, nosu, krku a také nártech.
  • Aplikaci opakujte každé 2 hodiny nebo po koupání či mechanickém setření přípravku z pokožky.

 Ochranný oděv

Pokožka dětí by při pobytu na slunci měla být chráněnavhodným oděvem. Oblečení by mělo být vzdušné a zakrývat krk, hrudník, rucea nohy. Nezapomínejte také na pokrývku hlavy (ideálně aby chránila i šíji) a sluneční brýle. Na ty se u dětí mnohdy zapomíná.

Pitný režim

Důležitý je také pitný režim. Nečekejte, až se dostaví žízeň. Dětem nápoje nabízejte průběžně.

Péče o tělo po slunění

Když už s dětmi budete nějaký čas na sluníčku, je pak třeba se postarat také o regeneraci pokožky.

  • Doplňte tekutiny, aby došlo k rehydrataci pokožky a organismu celkově.
  • Namažte pokožku vhodným přípravkem po opalování.