7+1 tip na téma Přebalování nejen v létě

dítě plenky

Co plenky a léto? Jsou lepší jednorázové nebo látkové? A jak často přebalovat? Není lepší nechat dítě bez plenek?

Vhodné nebo ne, když je dítě potřebuje, není co řešit. Můžete se ale snažit zamezit vzniku opruzenin. Ty se totiž hlavně v létě množí rychlostí blesku. Daří se jim totiž v teple a vlhku. A o to v létě není nouze.

Snad každá maminka se už setkala u svého potomka s opruzeninou. Dítě je mrzuté, plačtivé a špatně spí. Není divu. Teplo a vlhko se v plence zapařilo a podráždilo kůži. Při pohybu dochází ke tření a už tak poškozená kůže se ještě víc poškozuje a vznikne nepříjemná opruzenina. K té se často přidruží také kvasinková infekce.

Jak se opruzeninám vyhnout?

Pečlivě si plenky vyberte

Používejte takovou značku plenek, která Vašemu dítěti vyhovuje a nedráždí jeho pokožku. Najděte si „svou“ oblíbenou značku, a neměňte ji.

Jednorázové nebo látkové?

Látkové plenky jsou prodyšnější než jednorázové, většinou ale tolik nesají. Výsledkem může být mokrá pokožka.Zvolte takovou vrchní vrstvu, která nejenže nepropustí vlhkost ven z plenky, ale zároveň je maximálně prodyšná.

Jednorázové plenky vlhkost od zadečku odvádí rychleji, drží se v nich ale více teplo. Jejich použití je jednodušší a udrží zadeček v suchu po několik hodin. To oceníte hlavně v noci, kdy nemusíte tak často přebalovat. Využijete je také na cestách.

Ekologické jednorázové plenky

Maminky, jejichž srdce tíhne spíše k látkovým plenkám, aby šetřili životní prostředí, ale jejich děťátku to nevyhovuje, mají ještě jednu možnost. Ekologické jednorázové plenky, které jsou vyrobeny z materiálů z obnovitelných zdrojů a jsou vhodné i pro kojence s citlivou pokožkou. Jejich cena je o něco vyšší než u běžné jednorázové plenky, ale jsou šetrné k životnímu prostředí.

koš na plenky

Náš tip: Koš na plenky Sangenic Tec

Použité jednorázové plenky zrovna nevoní. A v létě je to ještě horší. Abyste nemuseli neustále běhat k popelnici, vyzkoušejte koš na plenky Sangenic Tec.

Designový koš na jednorázové pleny Sangenic Tec umožňuje bezdotykové zabalení použitých plen. Součástí koše je výměnná kazeta s fólií, jejíž antibakteriální složka zničí 99% baktérií.

Když jsem o koši slyšela poprvé, říkala jsem si, že je to zbytečnost, kterou nepotřebuji. Stejně se tvářil i přítel, když nám přišel domů. Ale znáte to, koho by bavilo s každou špinavou plenkou běhat ven do popelnice? A co s miminkem? Pokud opravdu zamezí zápachu, moc by mi pomohl. Ptala jsem se kamarádek maminek a ty, které ho znaly, mi jej doporučily. Tak jo, vyzkoušíme ho. Náplně jsou sice dražší, ale opravdu nemusím s každou plenkou běhat ven. Přítel se tvářil, že to je další zbytečný krám, ale když o víkendu nemusel neustále odnášet plenky, i on byl rád. Takže vřele doporučujeme. Koš pojme kolem 20 plenek (záleží na velikosti). Každou plenku zabalí do igelitu, aby z ní neunikal zápach.

Jak často přebalovat?

V horkých letních dnech je důležité dbát na to, aby pokožka dítěte byla v suchu. Je tedy třeba přebalovat častěji. Novorozence klidně 12x denně, starší děti už není potřeba přebalovat tak často. Výjimkou jsou stavy, kdy děťátko postihnou například střevní potíže. Pak je třeba přebalovat častěji.

Větrejte!

Nejlepší prevencí opruzenin je časté „větrání“ zadečku. Při každém přebalování nechte děťátko chvíli nahaté na čerstvém vzduchu.

Péče o dětský zadeček

Při každém přebalování opatrně pokožku otřete nebo omyjte vodou s mýdlem a osušte. Následně ji ošetřete vhodným krémem proti opruzeninám, kterého stačí trošičku. Je lepší nanášet tenkou vrstvu a vyhnout se zásypům..

Krém na dětskou prdelku by měl obsahovat zejména oxid zinečnatý, panthenol a vitamíny A a E.

 

Zbavte se plenek

Pokud je vše dítě už větší, v létě nastává ten nejlepší čas, kdy se zbavit plenek. Sluníčko nám dodává sílu a energii a vše nám jde lépe od ruky. Krom toho je teplo a děťátko může v bytě i venku na zahradě klidně bez plenky. Když se počůrá, kalhotky přeperete a na sluníčku jsou suché „rychleji, než bys řekl švec“.