8 způsobů využití kokosového oleje

Jak už napovídá název, kokosový olej se získává z jader zralých, kokosových ořechů kokosové palmy. Využíván je především v tropických zemích jako hlavní zdroj tuku, ale má uplatnění i v medicíně, potravinářství a průmyslu. V posledních letech se častěji hovoří o výborných účincích kokosového oleje pro lidský organismus a tak se postupně rozšiřuje i do Česka.

My Vám v tomto článku přinášíme 8 tipů na jeho využití. Pokud jste kokosový olej dosud neznali, jsme přesvědčeni, že budete okouzleni všestranným využitím této superpotraviny.16539605669_831e347132_o

1. Pomáhá při hubnutí
Kokosový olej je potravina, kterou můžete v malých množstvích přímo konzumovat. Jeho výhodou je, že tělo ho déle tráví a získává tak energii postupně. Pocit nasycení je však velmi rychlý. Neobsahuje žádný cholesterol a pokud nesníte 500g najednou, netloustne se z něj. Kokosové tuky se výborně metabolizují a zásobují mozek ketony, které jsou zdrojem energie pro činnost mozku.

2. Výborný při vaření
V kuchyni ho využijete na přípravu různých pokrmů, díky tomu, že je termostabilní se Vám do 200 °C nebude připalovat. Můžete ho proto využít na smažení, pečení koláčů, či přípravu jiných jídel. V případě, že jste alergičtí na laktózu, je pro Vás kokosový olej výborná náhrada másla. Pokud Vám překáží kokosová aroma, můžete si pořídit kokosový olej bez vůně. Díky vysokému obsahu nasycených mastných kyselin se Vám tento olej tak snadno nepokazí, jeho trvanlivost bývá až 2 roky.

3. Náhrada cukru a mléka do kávy
Jak bylo zmíněno výše kokosový olej je výborný zdroj energie pro Váš mozek, v kombinaci s kávou Vás nastartuje mnohem lépe než když si tam přidáte cukr, který by Vás po čase zpomalil ještě více. Za hodinu byste pak měli chuť na něco sladkého.

4. Výborná péče o pokožku, tělo a nehty
Kokosový olej má silné hydratační účinky, můžete ho využít jako tělový krém – výborně se vstřebává a nezanechává pokožku mastnou. Řeší problémy jako akné, atopický ekzém, popraskanou kůži … Můžete ho využít jako náhradu opalovacího krému – má opalovací faktor SPF 4, bělící zubní pasty, odličovacího mléka, deodorantu, peelingu či krému na vrásky. Vhodný je i pro citlivou, dětskou pokožku.

5. Zázrak pro vlasy
V Asii je kokosový olej bohatě využíván v péči o vlasy. Můžete ho využít jako vlasový zábal, aby vyživil suché, zničené vlasy. Pro ty, kterým se snadno vlasy mastí doporučujeme aplikovat olej pouze na konečky vlasů. Dodává vlasům lesk, odstraňuje lupy a při pravidelném nanášení kokosového oleje na pokožku hlavy stimuluje jejich růst.

6. Pomáhá proti bakteriím a kvasinkám
Díky vysokému podílu antioxidantů a kyseliny laurové má antibakteriální účinek – ničí bakterie, kvasinky a funguje tak jako přírodní antibiotikum. Řeší problém kvasinkové kandidózy – 1 lžička kokosového oleje denně a vnější potírání způsobí postupně zmizení kvasinek.

7. Masážní přípravek
Pro své vstřebatelné účinky se kokosový olej často využívá pro masáže. Zanechává pokožku voňavou a hydratovanou.

8. Přírodní lék
Pravidelné užívání kokosového oleje se ukázalo jako výborná prevence vůči srdečným nemocem, stárnutí či rakovině. Podle průzkumů je výskyt rakoviny u jedinců konzumujících kokosový olej o 30% nižší. Podporuje také funkci štítné žlázy a zpomaluje tak stárnutí.

V případě, že byste si chtěli otestovat všechny tyto úžasné účinky kokosového oleje, lze ho zakoupit – ZDE.

cz logo