9+1 tip, jak pomoci mamince s uspáváním dítěte

spící miminko

Před narozením dítěte si malujeme svět narůžovo. Naše dítě nikdy nebudu uspávat v ruce nebo při krmení. O houpání nemůže být řeč a už vůbec s Vámi nebude spát v jedné posteli. Plány jsou to krásné, ale ta realita….

Den co den chodíme po bytě s miminkem v náručí a trpělivě vysvětlujeme, že už opravdu je na čase, aby šlo spinkat. Že i my si chceme odpočinout. A pánové, ruku na srdce, kolik z Vás partnerce nabídlo, že alespoň večer si to vezmete na starost Vy?

Naše představy, že právě to naše dítě usne jako nic a prospí celou noc u většiny berou rychle za své. To štěstí má jen málokdo. Ve světě dítěte „prospat celou noc“ znamená asi 5 hodin spánku. Pak se o slovo hlásí hlad. Než se k těm 5 hodinám nepřerušovaného spánku dítě dopracuje, chvíli to trvá. A uspávání?  To je kapitola sama pro sebe.

Určitě už jste zažili chvíle, kdy dítě ne a ne usnout, maminka sotva stojí na nohou, oči se jí zavírají a potomek ne a ne zabrat. Jak si s takovou situací poradit?

Pomozte mamince

Vystřídejte partnerku, nabídněte pomocnou ruku. Zkuste večer potomka uspat Vy, přes den ho vezměte na projížďku v kočárku.

Dejte dítě spát již při prvních náznacích únavy

Nečekejte, až bude dítě zcela vyčerpané únavou. Bude trvat mnohem déle, než usne. I vám se špatně usíná, když jste úplně grogy.

Pravidelnost

Dávejte dítě spát každý den přibližně ve stejnou dobu. Zaveďte rituál, který budete dodržovat. Neznamená to ale, že když někdy nedodržíte přesný čas, dítě neusne. Pro pár minut se svět nezboří. A občasné porušení také ne.

Hlas

Při uspávání na dítě mluvte, zpívejte písničku, čtěte pohádku. Známý hlas ho uklidní a bude se mu lépe usínat.

Hudba

Na našem trhu je mnoho produktů, které mají režim hudby. Najdete v nich skladby, které pomohou dítěti usnout – např. šumění moře, tlukot srdce, zvuky přírody…. Na výběr máte z dětských usínáčků, hudebních kolotočů nebo třeba chůviček, které můžete napojit na mp3 přehrávač.

Na youtube také najdete osmihodinové video, které uspí téměř každého. I dospělého, tak pozor. 🙂

Zvuk vysavače nebo fénu

Teď říkáte, co je to za nápad. Když se spí, má být klid a ne běhat po bytě s vysavačem nebo si fénovat vlasy. Dětem ale tyto zvuky připomínají pobyt v děloze a uklidňují je. Vyzkoušejte!

Nechcete běhat po bytě s vysavačem?  Vyzkoušejte staré dobré youtube.

Bílý šum

Pořiďte si nahrávku, která připomíná zvuk šumícího rádia. Tento zvuk uklidňuje, prodlužuje dobu spánku a ten je kvalitnější.

Auto

Vezměte dítě na krátkou projížďku. Usne dřív, než stihnete objet blok.

Trpělivost

Nic nejde změnit „jen tak a na počkání“. Když Vám potomek každý večer pláče, má k tomu určitě pádný důvod. Zachovejte klid, buďte trpěliví. Čas je nejlepší lék a vy budete s láskou vzpomínat na okamžiky, kdy jste večer houpali, vozili v autě nebo zpívali ukolébavky. Věřte mi.

Rockit

Náš tip na závěr: Vyzkoušejte přenosné houpadlo kočárku Rockit

Probudí se Vaše děťátko, jakmile s kočárkem přestanete pohybovat? Rockit Vám v této situaci pomůže jemným automatickým houpáním a Vaše děťátko tak bude nerušeně dlouze spát.

Měli jsme tu čest houpadlo vyzkoušet. U prvního dítka nic takového neexistovalo nebo jsem o tom nevěděla. No, škoda. Mohla jsem si ušetřit spoustu starostí. Když prvorozený plakal a nedal se utišit, tatínka nenapadlo nic lepšího, než ho uložit do vajíčka a houpat. Určitě si dovedete představit, jak rychle si na to zvykl. Pokud bychom už tehdy měli Rockit, ušetřilo by nám to spoustu starostí.

Rockit jednoduše připevníte k rámu kočárku, nastavíte intenzitu houpání a stisknete tlačítko pro houpání. Rockit pak začne houpat kočárek za Vás.

Získáte tak několik minut, abyste v klidu nakoupili, vyložili nákup, poklidili, uvařili nebo si v klidu vychutnali kávu, přečetli knihu či získali čas na jiné důležité aktivity. S tímto houpadlem se také vyhnete pozdním nočním procházkám kolem domu, aby Vaše dítě klidně usnulo.

Moje představa byla, že mi přijde něco malého, podobného odpuzovači komárů na kočárek. Rockit mě překvapil už svou velikostí. V první chvíli jsem si nedovedla představit, že tuto „raketu“ přidělám na kočárek. Nedalo nám to a hned jsme to šli vyzkoušet, i když miminko si ještě spokojeně hovělo v bříšku. Baterie jsou z důvodu voděodolnosti dobře schované (mohou se zdát až trochu nedobytné), ale to je dobře. Přeci jen opatrnost je na místě. Montáž na kočárek je pak už otázkou chviličky a hned můžete Rockit vyzkoušet.

Rockit test

Jak Rockit vznikl?

Byl navržen třemi britskými tatínky Nickem, Mattem a Mattem na základě zkušenosti Nicka s jeho tříměsíční dcerou. Ta spala v kočáru pouze tehdy, když se s ním pohybovalo. Probudila se hned jak Nick s kočárkem zastavil u pokladny supermarketu nebo při jiné činnosti. Všiml si, že tato situace trápí i jiné unavené rodiče a proto se rozhodl vytvořit automatické houpadlo, které bude kočárek udržovat v pohybu, když jsou rodiče zaneprázdněni jinou činností a nemohou kočárkem pohybovat.

Ha, konečně na to někdo přišel. Šikovný to tatínek. Taky to znáte? Dokud houpete s kočárkem, dítě spí. Jakmile přestanete, ozve se řev. A kolotoč houpání a uspávání jede na novo. Díky Nicku, Matte a Matte! Máte můj obdiv a dík. Opravdu to funguje. Stačí zapnout a nastavit intenzitu houpání a ten klid co následuje – k nezaplacení. Aspoň se můžu najíst, učesat, věnovat prvorozenému, …. No však vy mi určitě rozumíte.

Takže pokud i Vy bojujete s uspáváním potomka – vyzkoušejte Rockit. Zaručujeme, že nebudete zklamáni.