ALERGICKÁ RÝMA: trápí až 43 % dospělých v České republice

ryma_1

Alergická rýma může zhoršovat kvalitu života – objevují se bolesti hlavy, máme problémy se spánkem, s koncentrací, pociťujeme nedostatek energie a můžeme být podráždění. Proto je důležité porozumět tomu, jak alergická rýma vzniká a jak se jí co nejlépe bránit.

Co se děje při alergické rýmě? Když vdechneme alergeny, naše tělo začne produkovat ve zvýšené míře spouštěče alergické reakce – vedle jiných i histamin, prostaglandiny, leukotrieny, cytokiny, tryptázu a PAF (faktor aktivující deštičky). Tyto látky vyvolávají příznaky alergické rýmy.

Pacienti, kteří řeší alergickou rýmu pomocí volně prodejných léků, nejčastěji sahají po lécích ze skupiny antihistaminik. Už samotný název naznačuje, že antihistaminika pomáhají blokovat primárně pouze jednu z výše uvedených látek – histamin. Alternativou k antihistaminikům jsou léky z kategorie volně prodejných kortikosteroidů k nosní aplikaci. Na českém trhu se tento rok objevila novinka** v této kategorii – nosní sprej FlIXONASE.

Nosní sprej Flixonase obsahuje účinnou látku, která pomáhá blokovat primárně šest klíčových spouštěčů alergické reakce vyvolávajících alergické symptomy. * Díky tomu dokáže tlumit jak nosní příznaky alergické rýmy (ucpaný nos, kýchání, vodnatá rýma), tak i oční příznaky (svědění a slzení očí), a to po dobu 24 hodin. Poraďte se se svým lékárníkem o tom, který typ léčby je pro váš typ alergie nejvhodnější.

3 tipy pro život s alergiemi

1. Vyměňte kontaktní čočky za brýle.

Lidé, kteří nosí kontaktní čočky, mohou pociťovat příznaky alergie intenzivněji než ti, kteří nosí brýle, protože alergeny přenášené vzduchem (například pyl) se mohou usazovat a vázat na čočky. Abyste si ulevili od příznaků alergie, zkuste vyměnit kontaktní čočky za stylové brýle, alespoň v období nejvyšší alergické sezóny.

2. Vytvořte si ideální domácí prostředí.

Roztočům a plísním se daří v teplém vlhkém prostředí. Ideální teplota uvnitř na redukci roztočů je mezi 20–22 °C a vlhkost vzduchu max. 50 %.

3. Jednejte s předstihem.

Pokud víte, že jsou vaše alergie sezónní, začněte užívat volně dostupné léky na alergii několik dnů před očekávaným vrcholem pylové sezóny. Můžete tak minimalizovat alergické symptomy, jakmile dorazí hlavní vlna alergie.


1 Zdroj: Průzkum „Consumers insights of allergy sufferers – study for Poland and Czech Republic“, Grupa IQS for GSK, January 2015.

*Přesný počet zánětlivých mediátorů a působení není znám.
**Nově jako lék volně dostupný bez lékařského předpisu.

Datum vypracování materiálu: 3/2017. CHCSK/CHFLX/0007/17