Alergická rýma a pylové zpravodajství

allergy-1738191_1280

Téměř 20 % lidí v České republice[1]  trápí nějaká forma alergie. Nevyhýbá se ani dětské populaci.  Často se jedná o alergickou rýmu, která se projevuje kýcháním, svěděním a šimráním v nose, vodnatou sekrecí, také jeho ucpáním a ztíženým dýcháním. Někdy se přidává také zarudnutí očních spojivek, svědění očí a také vodnatá sekrece. V závažnějších případech jde i o zhoršené dýchání, které může vyústit až v astma.

Alergie jako taková je nepřiměřená reakce imunitního systému na normálně neškodné látky v okolním prostředí. Hlavním spouštěčem příznaků je alergen. Těch může být velké množství (udává se až 900 možností[2]) a na každého mohou působit jinak a v jiný čas. Většinou jde o pylová zrna, prach, roztoče, spory plísní a také domácí zvířata (sliny, chlupy, kůže).

Potom, co alergen vdechneme, proniká sliznicí, ve které působí na buňky imunitního systému. Ty identifikují alergeny jako cizorodé a škodlivé látky a sliznice začíná produkovat dráždivé látky (tzv. mediátory), které jsou pak odpovědné za klasické příznaky alergické rýmy.

Alergickou rýmu dělíme také podle toho, jak závažné má příznaky a jak dlouho trvá. Když se řekne alergická rýma, většinu lidí napadne ta sezónní – na pyly rostlin. Avšak je třeba počítat s tím, že i alergická rýma může mít celoroční charakter – můžeme být alergičtí na prach, roztoče, chlupy z domácích mazlíčků…

Alergická rýma často snižuje kvalitu života a omezuje běžné denní aktivity, včetně soustředění se na práci, sport, apod. Trápí-li vás alergická rýma, bylo by vhodné se poradit se svým lékařem. Čeká vás podrobné popsání projevů, jejich souvislosti s ročním obdobím, dotazy se budou týkat i blízké rodiny, případně vám budou provedeny krevní a kožní testy a další potřebná vyšetření. Cílem tohoto postupu je vypátrat alergen, který vám potíže způsobuje a zkusit ho eliminovat. Ne vždy je možné působení alergenu odstranit či zmírnit.  Proto také existují léčivé přípravky, které alergické reakce potlačují a tlumí produkci mediátorů, které jsou pak odpovědné za lehčí průběh alergické rýmy.

1

Pro život alergika je zásadní být vybaven základními léčivými přípravky (antihistaminiky) a znát výskyt jednotlivých pylů dle sezony – ideální je sledovat tzv. pylové zpravodajství, což je nyní umožněno i s využitím mobilní aplikace Claritine. Ta přináší do vašich chytrých telefonů zprávy o koncentraci alergenů v ovzduší, je aktualizovaná na týdenní bázi, lze si nastavit zasílání upozornění na změnu koncentrace daného alergenu, můžete si vybrat alergeny, které trápí přímo vás, a to v lokalitě, kde žijete, nebo kam se chystáte cestovat. „Apka“ přináší další užitečné informace – základní typy alergií, tipy pro rodiče alergických dětí, popis první pomoci při anafylaktickém šoku. Aplikaci si můžete stáhnout v obchodech App Store a GooglePlay a také na stránkach www.claritine.cz.

Léčivé přípravky vám doporučí lékař,  případně – přišla-li alergie nečekaně a potřebujete ji řešit ihned – najdete v lékárnách i volně prodejné léčivé přípravky na alergickou rýmu, ale případně i kopřivku – tzv. antihistaminika (např. Claritine® s léčivou látkou loratadin). Tlumí působení mediátorů alergických reakcí a tím snižují výskyt příznaků, které nás velmi obtěžují.  Je vhodné volit takové přípravky, které vás budou co nejméně omezovat v běžných denních a pracovních aktivitách. Většina se dnes užívá 1x denně a jsou vhodná i pro děti.

1b

Antihistaminika můžete užívat i dlouhodobě, případně jen při náhlých potížích. Léčbu alergické rýmy nepodceňujte ani u sebe, ani u dětí. Riziko vzniku astmatu je velké (až 30%)[1] a vždy dbejte na doporučení lékaře či lékárníka.

Než začnete užívat Claritine®, vždy si pečlivě přečtěte příbalovou informaci. Claritine® je lék k vnitřnímu užití na alergickou rýmu s léčivou látkou loratadin a užívá se 1x denně.

[1] www.bez-alergie.cz

[2] www.allergenonline.com

Komerční sdělení                                                                                        L.CZ.COM.CC.04.2018.1399