Alergie na mléčnou bílkovinu u kojenců a malých dětí

Alergie na mléčnou bílkovinu, odborně alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM), je u dětí do 3 let nejčastější formou potravinové alergie. Vyskytuje se u 1-3 % kojenců a nejčastěji (cca v 90 %) se projevuje v prvních 3 měsících života. Výrazně častěji se vyskytuje u nekojených dětí než u kojených dětí, a i proto se doporučuje kojit co nejdéle jako nejlepší způsob výživy.

Projevy

Alergie představuje nepřiměřenou reakci organismu na nějakou látku, v případě ABKM se jedná o jednu složku mléka – bílkovinu. Je to první alergen, se kterým se může kojenec setkat. Alergie se projevuje řadou příznaků, které jsou více či méně specifické. Od trávicích obtíží jako např. zvracení, průjem, krev či hlen ve stolici, přes kožní problémy – viditelné na první pohled na pokožce – ekzémy, kopřivka a svědění až po méně specifické projevy.

Alergie na bílkovinu kravského mléka může způsobovat i dýchací obtíže (např. sípání, pískoty, kašel). Vzácnější, nicméně závažnější reakcí může být i anafylaktická reakce, což je velmi těžká alergická reakce organismu s rychlým nástupem. V takovém případě je nutné co nejrychleji vyhledat lékaře.  Alergie a její projevy není třeba podceňovat, a proto při jakýchkoliv sebemenších příznacích, podezření či neprospívání dítěte kontaktujte svého pediatra. Na základě vyšetření pak pediatr navrhne nejvhodnější postup a léčbu.

Léčba

U kojených dětí se doporučuje dočasně vyřadit mléko a mléčné výrobky ze stravy matky a zajistit si dostatečný přívod vápníku prostřednictvím jiných zdrojů např. vhodným doplňkem stravy. U nekojených dětí je nutné vyloučit bílkovinu kravského mléka z jídelníčku dítěte a podávat speciální mléka, u kterých je bílkovina řízeným enzymatickým procesem rozštěpena na menší segmenty.

Štěpením bílkoviny se sníží její alergenicita a po nějaké době, která je pro každé dítě velmi individuální, by mělo dojít k odeznění problémů. Stejně jako mléka pro zdravé děti, i tato speciální mléka vychází a inspirují se složením mateřského mléka, proto jsou k dispozici i ta, která obsahují štěpenou bílkovinu jak kaseinu, tak syrovátkové bílkoviny – např. Sunar Expert Allergy Care.

Alergie na bílkovinu kravského mléka může být provázena i dočasnou laktózovou intolerancí, což je snížená schopnost organismu štěpit mléčný cukr laktózu, která se v mléce vyskytuje. Proto je vhodnější volit speciální mléko, které obsahuje snížené množství laktózy.

Prevence

Nejlepší prevencí je kojení, resp. podávání mateřského mléka, a to alespoň do uk. 6 měsíce, a ideální je s kojením pokračovat i při zahájení podávání prvních příkrmů.

V případě výskytu alergie na bílkovinu kravského mléka je nutné i při podávání prvních příkrmů pokračovat v režimových opatření, tedy vyloučit ze stravy bílkovinu kravského mléka. Jedná se např. o oddálení podávání mléčných kaší a dočasně je nahradit např. nemléčnou kaší, která se dá připravit jak s vodou, mateřským mlékem nebo speciální výživou, kterou doporučil pediatr.

Při výběru vhodné výživy při zjištěné alergii na bílkovinu kravského mléka je vždy nutné poradit se s ošetřujícím lékařem, který dle zdravotního stavu rozhodne o výběru správné výživy.

Uvedené informace jsou pouze velmi stručným popisem alergie na bílkovinu kravského mléka, jejích projevů a léčby. Je třeba zdůraznit, že nejlepší výživou je pro miminko kojení, díky kterému je možné ABKM předejít.

Mějte na paměti, že pokud se rozhodnete kojení ukončit, vaše rozhodnutí může být nevratné. Pokud již jakékoliv obtíže při krmení nastanou, obraťte se vždy na ošetřujícího lékaře a nesnažte se vyhledat si informace či zvolit způsob léčby pouze na základě rad kamarádek a informací sdílených na nejrůznějších diskusních fórech. Každé miminko je individuální a příznaky u jednoho miminka nemusí automaticky znamenat stejný problém u vašeho dítěte.