Aloe vera – bohatství přírody

V našich končinách není Aloe vera zatím velmi využívaná, přitom je to rostlina s úžasnými hojivými a regeneračními účinky. Možná právě kvůli tomu, že neznáte její výhody, ji ještě doma nepěstujete.

Aloe vera je sukulent, který pochází ze severní Afriky. Už staří Egypťané a Řekové tuto rostlinu využívali k různým účelům pro její léčivé účinky. V současnosti existuje více než 400 druhů Aloe, ale pouze pár z nich má pozitivní účinky na lidské zdraví. Právě Aloe vera, označovaná také jako Aloe barbadensis je svými účinky nejznámější. Z Aloe vera se zpracovávají především listy, které obsahují šťávu plnou hojivých a výživných složek. Výhodou je, že šťávu z Aloe vera můžete užívat v sušené, konzervované nebo čerstvé podobě a to na vnitřní i venkovní použití.
386868234_022be78a5a_z

Jaké jsou tedy výhody Aloe vera?

-při vnějším použití hojí povrchové rány a popáleniny, zmírňuje tvorbu jizev
-aplikuje se po štípnutí hmyzem, na suchou kůži a vyrážky
-jsou-li aplikovány na vlasové kořínky brání vypadávání vlasů
-ulevují od bolesti svalů a kloubů
-při vnitřním použití pomáhá při problémech s trávením
-posiluje imunitu
-celkově detoxikuje tělo
-snižuje hladinu cukru v krvi a je proto vhodná pro diabetiky
-dezinfikuje ústní dutinu a brání vzniku paradontózy


Tyto vynikající účinky má Aloe díky tomu, že obsahuje více než 200 látek prospěšných pro naše tělo. Z vitamínů je to především vitamín A, B1, B2, B3, B6, B12, C, E, niacin a cholin. Z minerálů hořčík, mangan, zinek, sodík, draslík, vápník, měď a chrom.
1215044484_f86c7cd579_z

Jak pěstovat Aloe vera?

Rostlinu Aloe vera si můžete doma pěstovat i Vy. Vyžaduje propustnou lehkou půdu s příměsí písku. Nemá ráda průvan a časté zalévání. Zalévá se až když je substrát proschlý, je to sukulentní rostlina a příliš časté zalévání by ji mohlo nenávratně poškodit. Tato rostlina miluje světlo, uložte ji do nejslunnější části Vašeho bytu. Během léta jí vyhovuje klidová teplota, za to v zimě je vhodné je pěstovat na suchém a chladnějším (10-12 ° C) místě. Roste intenzivně, proto je vždy vhodné ji přesadit do většího květináče.

Nechce se Vám Aloe vera pěstovat?

Na výběr máte doplňky stravy s Aloe vera, které patří mezi nejprodávanější.

Aloe vera gel – vyrobený z čistého gelu z listů Aloe vera. Může být čistý nebo s příchutí.

Aloe vera džus – na podporu trávení, imunity a udržení hladiny cukru v krvi.

Aloe vera tablety – pro ty co preferují tablety.