BATIST – Dámské vložky Flower

1

Doba, kdy byly vložky nedostatkovým zbožím, je naštěstí dávno minulá. I výroba dámských hygienických potřeb zaznamenala za poslední tři desetiletí výraznou revoluci. „Prkenné“ vložky patří už jen do vzpomínek, a to nepříliš příjemných.

Na trhu najdete pestrou škálu dámských vložek, my se však dnes zmíníme o těch, které přinášejí ženám nejen větší komfort, ale berou ohled i na jejich zdraví.

Porodní

Samostatnou kapitolou jsou porodní, nebo chcete-li poporodní vložky. Ty by neměly chybět ve výbavě žádné z budoucích maminek. Vzhledem k tomu, že po porodu odchází z těla krev v podobě takzvaných očistek, které mohou být v prvních dnech velmi silné, je zapotřebí savých, ale také velmi vzdušných vložek. Tahle kriteria běžné dámské hygienické potřeby nesplňují, jsou menší, slabší a chybí jim i potřebná prodyšnost. Díky dokonalému spojení vyspělé technologie a moderních materiálů zajišťují maminkám poporodní vložky pocit sucha a pohodlí.

Probiotika v gynekologické praxi – princip funkce probiotik

Probiotika jsou živé nepatogenní mikroorganizmy s příznivým vlivem na zdravotní stav člověka. V gynekologii jsou používány  zejména  druhy  rodu Lactobacillus, které  jsou  účinné  v  prevenci  a léčbě vaginální dysmikrobie (zejména bakteriální vaginózy a vaginální kandidózy). Lze je aplikovat perorálně i vaginálně ve formě kapslí nebo menstruačních vložek s živou probiotickou kulturou. Probiotika jsou díky své schopnosti normalizace přirozeného poševního prostředí vhodným doplňkem léčby a účinným prostředkem prevence vaginálních dysmikrobií, zejména kandidózy a bakteriální vaginózy. Jsou účinná v systémové i lokální aplikaci.

Probiotické vložky obsahují ve svém savém jádře a spodní straně topsheetu živou směsnou probiotickou kulturu (Lactobacilu acidophilus) v přesně definovaném množství, která je uzpůsobena tak,  aby  při  použití vložky  (teplo a vlhko)  zahájila  svůj  proces  množení  a formou  růstu  došlo  k postupné kolonizaci vaginální sliznice. Na takto osídlené ústí vaginální sliznici přátelskou Lactobacilovou kulturou dochází k výše popisovanému snižování pH a k postupné eliminaci kvasinek a plísní.

Kultura je folát pozitivní, tzn., že produkuje kyselinu listovou, která je významným růstovým a regeneračním faktorem pro epiteliální buňky. Laktobacilová kulturu produkuje kyselinu mléčnou a současně uvolňuje v malém množství peroxid vodíku, který má desinfekční účinky.

Probiotické vložky tak představují ideální pomůcku nejen pro ženy, které trpí opakovanými vaginálními záněty, ale i jako určitá forma ochrany a podpory zdravé mikroflóry pro všechny ženy. Mohou mít také příznivý vliv i proti dalším příznakům (pálení, svědění, výtok…), které tyto záněty většinou doprovází.

Antiseptická menstruační vložka je hygienický prostředek s antibakteriálním účinkem založeným na postupném uvolňování reaktivních molekul kyslíku

Zdravý urogenitální trakt ženy je kolonizován komplexním a specifickým mikrobiálním ekosystémem o více než 50 různých bakteriálních druzích. Fyziologicky je pro tuto oblast také typické nižší pH a produkce nízkého množství peroxidu vodíku, který chrání před infekcí a množením patogenních mikroorganismů.

Složení mikroflóry se v průběhu života ženy mění. Například u žen v plodném období jsou převažujícími mikroorganismy bakterie produkující kyselinu mléčnou, které patří do rodu Lactobacillus. Mikrobiální rovnováha však může být narušena hormonálními změnami v průběhu cyklu, v menopauze, nebo se zdrojem možné infekce může stát také používání menstruačních vložek, plen nebo inkontinenčních pomůcek, v nichž může v době použití docházet k pomnožení patogenních mikroorganismů, jejich následnému přenosu do urogenitální oblasti a tím i k následné infekci.

Produkce peroxidu vodíku je významný ochranný mechanismus v boji proti patogenním mikroorganismům. Ve vyšších koncentracích je pro některé bakterie toxický a zastavuje jejich růst.

V této situaci by bylo vhodné, vedle zmíněné úpravy pH a dodání přátelské mikroflóry, i lokálně upravit produkci peroxidu vodíku jeho šetrným vnějším podáním. Problém a příčinou, proč trh tuto možnost dosud nenabízel, je nestabilita aplikovaného peroxidu a jeho předčasný rozklad, mnohdy ještě před použitím prostředku.

Antiseptické vložky Flower  jsou vyvinuty tak, že postupně uvolňují reaktivní molekuly kyslíku respektive peroxid vodíku a tím jsou schopny prodloužit antimikrobiální a antibakteriální efekt.  Jeho podstatou je kontrolované zpomalené uvolňování látek na bázi reaktivních metabolitů kyslíku (RMK), a tím prodloužení působení účinné aktivní substance s výraznou dezinfekční schopností.  Zmíněný způsob je k tělu a pokožce ženy velmi citlivý, vzhledem k postupnému a šetrnému uvolňování aktivních látek a inhibicí patogenní mikroflóry, tak umožňuje přirozenou a samovolnou obnovu optimální zdravé mikroflóry, která se může přirozeně u žen různě lišit.

Díky dokonalému spojení vyspělé technologie a moderních materiálů zajišťují tyto aktivní hygienické vložky ženám nejen pocit sucha a pohodlí, ale i preventivní ochranu před mikrobiální a bakteriální infekcí.