Biotin – vitamín především pro ženy

biotin

Za objevem této účinné látky známé také jako vitamin B7 či vitamín H stojí farmakolog Paul Gyorgy. Tuto důležitou složku jater objevil v roce 1940 a až po mnoha letech se zjistilo, že je součástí velké rodiny vitamínů skupiny B. Vitamín B7, biotin, jehož název je odvozen od řeckého slova bios – život, je známý také jako vitamín H. Jeho pojmenování úzce souvisí s německým slovem Haut – pokožka, protože výrazně ovlivňuje její kvalitu.

Pleť, vlasy a nehty

Právě ony jsou nejcitlivějším indikátorem nedostatku biotinu. Biotin udržuje svěží pleť, podporuje její pružnost a zdravý vzhled. Zmírňuje ekzémy a kožní choroby (dermatitidu), i u dětí. Má také výrazný vliv na kvalitu vlasů – dodává jim lesk, zpomaluje jejich vypadávání, omezuje tvorbu lupů. Dostatečná zásoba tohoto vitamínu upravuje i kvalitu křehkých a lámavých nehtů.

Obezita

Biotin podporuje vstřebávání tuků, čímž napomáhá snižovat tělesnou hmotnost. Jelikož příznivě ovlivňuje metabolismus, všichni, kteří mají zájem zhubnout, by neměli zapomínat právě na jeho přísun. Spolupůsobí při štěpení sacharidů, tuků a bílkovin z potravy a podílí se na tvorbě enzymů.

Diabetes

Optimální hladina biotinu účinně pomáhá pacientům s diabetes, cukrovkou – onemocněním, které se projevuje vylučováním cukru v moči. Upravuje hladinu cukru v krvi a chrání před diabetickým poškozením nervů končetin, které se projevuje brněním rukou i nohou a jejich sníženou citlivostí.

Jamieson

Další pro … pro biotin

  • Je nezbytný při tvorbě kyseliny askorbové – vitamínu C
  • Má význam při využití glukózy, napomáhá získávat energii pro buňky
  • Účinně snižuje bolesti svalů
  • Příznivě působí při chorobách ledvin
  • Podporuje činnost pohlavních žláz, čímž může pozitivně ovlivnit plodnost
  • Účinkuje proti depresím
  • Napomáhá dobrému spánku

Zdroje biotinu

Biotin je přirozenou složkou potravy, jeho zdrojem jsou především játra, kvasnice, žloutek, mléko, žampiony a jiné druhy hub, zelenina, např. špenát a zelí, brambory a obiloviny.

Pokud dbáte o to, aby byl váš jídelníček rozmanitý, nedostatek biotinu vám zvlášť nehrozí. Jelikož biotin se vytváří ve střevech, činností vlastní střevní mikroflóry, při méně hodnotné stravě, kouření či častější frekvenci pití alkoholických nápojů, tělo dostává tohoto vitaminu málo.

Doplnit si jej lze prostřednictvím doplňku stravy Biotin kanadského výrobce přírodních vitamínů Jamieson. Přípravek přispívá k normálnímu metabolismu, důležitému pro tvorbu energie, podporuje činnost nervového systému a psychickou rovnováhu. A proč se doporučuje právě ženám? Jelikož pozitivně ovlivňuje zdraví pokožky, sliznic, vlasů a nehtů, díky němu se mohou těšit z hustých a lesklých vlasů, silných nehtů a zdravé pleti bez akné! Přípravek neobsahuje konzervační látky, barviva, cukry, chemické přísady či možné alergeny. Více na www.jamieson.cz