Čechům chybí vitamin D, a to až 99% dospělých!

O vitaminu D se v poslední době mluví stále častěji. Tento supervitamin totiž pomáhá udržovat zdraví, posiluje imunitu a kosti, snižuje riziko vzniku běžných i chronických onemocnění až o 60 %. Přesto podle posledních výzkumů většina populace trpí jeho nedostatkem. V případě České republiky chybí déčko 99 % dospělých osob, což je alarmující číslo.

Odborníci pořád dokola připomínají, že vitamin D nepotřebují pouze děti, ale lidé v každém věku. Výsledky Státního zdravotního ústavu[1] ukázaly, že méně než 1 % dospělých osob získá dostatek déčka z obvyklé české stravy. Když k tomu připočteme fakt, že přes podzim a zimu je nedostatek UV záření, které je pro vytvoření vitaminu D potřebné, je zřejmé, že Češi si „zadělávají“ na pořádné zdravotní obtíže.

Zázračné déčko

To, že vitamin D pomáhá ke vstřebávání vápníku do kostí či posiluje imunitu, ví asi každý. Jenže to není ani zlomek toho, co dokáže. Déčko totiž ovlivňuje celou řadu závažných nemocí a jeho nedostatek může stát za jejich vznikem. Ale také za nervovými potížemi, jakými jsou podrážděnost, neustálý pesimismus, sklony k depresi a poruchy spánku. Dostatečným přísunem pak můžeme těmto potížím předcházet. Proto lékaři bijí na poplach a na kritický nedostatek tohoto vitaminu neustále upozorňují.

Snadno dostupný supervitamin

Je zřejmé, že z potravy dostatek déčka nezískáte. Toho jsou si vědomi i odborníci, proto lidem radí, aby chybějící déčko svému tělu dodávali prostřednictvím kvalitních doplňků stravy. Takovým je i kanadský Swiss NatureVia® Vitamin D3-Efekt 1000 IU. U něj stačí jedna tableta denně, díky níž máte potřebnou denní dávku supervitaminu pokrytou. Jedno balení obsahuje 90 tablet a vystačí vám na tři měsíce.

Myslete na celou rodinu

Kromě sebe byste měli myslet také na své ratolesti. Ani ony na tom nejsou s dostatečným příjmem dobře. V průběhu roku jej má dostatek pouze třetina dětí ve věku 5 až 9 let. Nezdá se vám to dost alarmující? Pak vězte, že po zimě, tedy na jaře, má dostatečný příjem déčka pouze 14 % z nich, a přitom jsou ve věku, kdy rychle rostou a vyvíjejí se. Takže jestli nechcete, aby vaši potomci trávili více času u lékaře a doma než učením ve škole, i jim naordinujte vitamin D.

Ideálním může být přípravek Swiss NatureVia® Vitamin D3-Efekt Kids. U něj stačí jedna tableta denně a máte jistotu, že vaše dítě má potřebnou denní dávku zajištěnou. Navíc přípravek má podobu cucavých tablet s pomerančovou příchutí, takže si jej děti oblíbí.

Než bude pozdě…

O tom, že dospělí i děti mají nedostatek déčka, se mluví často. Jenže na každém „šprochu“ je pravdy trochu a u vitaminu D to platí na více než 99 %. Takže začněte na sebe myslet a nečekejte, než se vám tělo ozve s prvními signály, že je něco špatně. Něco už vrátit nejde, a proto na supervitamin nezapomínejte.

Zdroj: https://www.swissnatural.cz/


[1] Zdroj: Státní zdravotní ústav, 2017, více zde