Černý kašel u dětí i dospělých

lekar vysetreni

Opět na nás útočí vlna viróz. Všude kolem nás lidé smrkají, kýchají a kašlou. Kolikrát jste slyšeli někoho kašlat tak ošklivě, až jste se zhrozili, zda se opravdu jedná o obyčejný kašel, nebo třeba o černý kašel? Považovali jsme jej za nemoc minulosti, ale opět je na vzestupu.

Černý kašel

Vysoce nakažlivé infekční onemocnění, které způsobuje bakterie Bordetella petrussis. Nejčastěji postihuje děti do šesti let a inkubační doba je jeden až dva týdny. Přenáší se z člověka na člověka vzdušnou cestou (kýchání, smrkání, kašlání).

Nemocného trápí záchvaty dávivého kašle, lapání po dechu a někdy i zvracení. Pokud nebude správně léčen, bohužel může končit i smrtí. Kašel může nemocného trápit až 3 měsíce. Příznaky jsou výraznější u dětí než u dospělých.

Zdroj nákazy

Onemocnění je vyvoláno toxiny, které napadají řasinková epitel na povrchu dýchacích cest, výstelku průdušnice a průdušek a porušuje je. Další toxin pak proniká do krve.

Příznaky černého kašle

První příznaky se objeví po jednom až třech týdnech od nákazy. Patří mezi ně:

Toto období trvá 1-2 týdny a jedná se o nejnakažlivější dobu celého onemocnění. Mezi příznaky pozdější fáze patří:

  • Záchvaty kašle, po kterých následuje hlavně u dětí sípání a hluboký nádech
  • Lapání po dechu
  • Zvracení po záchvatu kašle
  • Zmodrání kůže
  • Sípavý vdech, který zní jako kokrhání

Léčba černého kašle

Černý kašel lze ze začátku snadno zaměnit za běžné nachlazení. K podezření na černý kašel tak nedojde hned a nakažení se ještě nějakou dobu pohybují mezi lidmi a šíří nákazu – aniž by o tom věděli.

Právě včasná diagnóza je podmínkou pro účinnost antibiotik, která jsou jedinou možnou léčbou. Pokud ale nejsou nasazena včas, jejich účinnost se snižuje. Bakterie totiž vylučují do krevního oběhu toxin, na který antibiotika neúčinkují. Ale i pozdější nasazení má smysl. Nakaženému sice neuleví, sníží alespoň jeho infekčnost.

Ke zmírnění kašle je dobré hodně pít (ideálně teplé nápoje), zvlhčovat vzduch a používat slané nosní kapky.

caj

Černý kašel u dětí

Černým kašlem se často nakazí novorozenci ještě dřív, než jsou proti němu naočkované. Právě u novorozenců je vyšší riziko přidušení. Kašel totiž může dočasně přerušit přívod kyslíku do mozku.

Černý kašel u dospělých

Nemá tak vážný průběh jako u dětí. Projevuje se vytrvalým kašláním ve dne i v noci, kdy je obzvlášť otravné. V jeho důsledku může dojít k zápalu plic, prasknutí žeber apod.

V průběhu nemoci se mohou jak u dětí, tak u dospělých vyskytnout komplikace jako dušnost, zánět středního ucha, krvácení v očích, zlomená žebra nebo inkontinence.

Existuje prevence?

Jedinou možnou prevencí je očkování. Děti jsou očkovány v rámci povinného očkování. Účinek vakcíny ale s věkem klesá, přeočkovat by se tak měli nechat i dospělí. Hlavně ženy, které plánují těhotenství, nebo matky po porodu.