České děti mají podle pediatrů příliš vysoký příjem cukru a soli, nejvíce jim chybí vitamin D

Martians2018 Futura 6-9_BOX_CZE_3D_R_W11914-S-01-CZE,SLO

Rodiče mají v dnešní době spoustu možností, jak svým dětem dopřát vyvážený příjem vitaminů a minerálů. Supermarkety jsou i v zimě plné ovoce a zeleniny a lékárny nabízí doplňky stravy pro všechny věkové kategorie. Přesto české děti nejsou o moc zdravější než dříve. Na vině je vysoký příjem cukru, a to hlavně ve slazených nápojích, sladkostech, ale i v produktech rychlého občerstvení. Dětská obezita je tak novou hrozbou pro zdravý vývoj českých dětí.

Děti v roce 2018 trpí jinými zdravotními problémy než před několika desítkami let, nově je totiž postihují takzvané civilizační choroby, způsobené současným životním stylem. Rodiče se sice snaží dbát na příjem dostatku vitaminů a minerálů, děti ale často zeleninu a ovoce odmítají, více jim chutnají sladkosti.

„Děti dnes ve srovnání s minulostí nemají problém s nedostatečným příjmem energie, naopak ho mají až příliš vysoký. Problém je ve složení jejich potravy. Chutná jim slané a sladké, což jsou hlavně průmyslově zpracované potraviny, ve kterých je obvykle nedostatek vitaminů a minerálů. Tím se děti dostávají do začarovaného kruhu nezdravého vývoje,“ komentuje zdravotní rizika nesprávné výživy MUDr. Jan Boženský, který se podílí na vývoji doplňků stravy Marťánci ve společnosti Walmark.

EAN - 8596024011907

Klíčové „Déčko“ a skoncování se zlozvyky

MarťánciNedostatek vitaminů z čerstvé stravy se může u dětí projevovat různě, od snížené imunity až po kožní problémy nebo poruchy koncentrace. Čeští lékaři se shodují, že nejvíce dětem chybí vitamin D, a to především v jarním a zimním období. I v létě je ale jeho příjem snížený, protože děti častěji než dříve tráví čas doma. „Vitamin D je klíčový pro zdravý vývoj kostí, protože se stará o absorpci a mobilizaci vápníku. Několik studií navíc naznačuje, že u novorozenců a kojenců, u nichž je prokázán nedostatek vitaminu D, dochází k častějšímu výskytu infekčních onemocnění,“ upřesňuje roli vitaminu D v organismu MUDr. Boženský.

Kromě toho, že je vitamin D produkován v těle při vystavení kůže přímému slunečnímu svitu, je obsažen například v játrech, vajíčkách nebo rybím tuku. Tyto potraviny přitom nejsou mezi dětmi příliš oblíbené. Jednou z cest tak může být podávání multivitaminových doplňků stravy, které jsou svým složením uzpůsobené potřebám dítěte v konkrétním věku. „Vhodné doplňky jsou třeba z nové řady produktů FUTURA od Marťánků. Rodičům ale také radím, aby u dětí omezili sladké limonády a další nezdravé potraviny, a zkusili s dětmi usmlouvat alespoň tři porce zeleniny nebo ovoce denně. Nezdravé návyky z dětství si totiž budou přenášet i do dospělosti, kdy je ještě těžší se jich zbavit,“ dodává MUDr. Boženský.