Chia semínka – zdravá bomba

O Chia semínkách slyšíme v dnešní době z každé strany. Většina lidí je dávno zařadila do svého jídelníčku, naopak ostatní je stále nepoužívají. Možná právě proto, že nevědí, jak zdravá Chia semínka jsou. Shromáždili jsme všechny užitečné informace o Chia semínkách a nyní se o ně s vámi s radostí podělíme.

Odkud tato semínka pocházejí?
Historie užívání maličkých Chia semínek sahá až k Aztékům a Mayům z Jižní Ameriky, kteří je používali hlavně jako zdroj energie. Pojmenování „Chia“ je mayský výraz pro „sílu“. Získávají se z rostliny Šalvěj hispánská (Salvia Hispanica).

16216122326_69582de056_z
Jaké živiny obsahují Chia semínka?
Jak se říká „dobrého hodně neroste“ a v případě Chia semínek to platí dvojnásob. Jsou sice malinké, ale plné živin. Obsahují vysoké množství vlákniny (až 40 %), bílkovin, omega – 3 mastných kyselin a různých stopových prvků (především zinku, vápníku, hořčíku).

– Antioxidanty – obsahují jejich velké množství, v těle ničí volné radikály a brání tak tvorbě rakoviny.
– Cukry- Zajímavé je, že 28g Chia semínek obsahuje 12g cukru. Skutečný obsah cukrů je však jen 1g, protože zbylých 11g tvoří vláknina. Proto jsou Chia semínka považována za nízko-sacharidovou potravinu.
-Vláknina- Kvůli vysokému obsahu vlákniny, Chia semínka v žaludku absorbují velké množství vody, čímž nabobtnají a navodí Vám pocit plnosti.
– Bílkoviny – tvoří až 14 % z váhy Chia semínek. Příjem bílkovin je důležitý nejen pro celkové zdraví, svaly, ale snižují také chuť k jídlu a bylo vědecky dokázáno, že snižují myšlenky na jídlo až o 60 %.

Jaká je energetická hodnota Chia semínek?
Necelých 30g má pouze 137 kalorií (28 g jsou 2 polévkové lžíce)

Jak je konzumovat?
Jelikož Chia semínka nemají výraznou chuť a vůni, můžete je bez problémů přidávat do džusů, oblíbených smoothies nápojů nebo jakéhokoliv jídla. Nezapomínejte na jejich výhodnou vlastnost, že už 2 lžíce Chia semínek Vám poskytnou kopec živin, vlákniny a navodí pocit sytosti.

Na závěr pro vás máme tip na zdravé Chia palačinky, na jejichž přípravu nepotřebujete mouku!

Potřebujete: 2x banán, 4x vejce, 2-3x lžíce Chia semínek. (Na dochucení lze přidat vanilkový extrakt).2671086878_4b0e8ccab8_z

Příprava: Banány rozmačkejte až na kaši smíchejte s rozšlehanými vajíčky, přidejte Chia semínka případně vanilkový extrakt. Osmažte těsto na pánvi a podávejte s ovocem, sirupem nebo s tím, co máte nejraději.

Dobrou chuť!

Chia semínka nyní koupíte i na Pilulka.cz

Zdroj: http://www.chia-samen.info/rezepte.html
http://authoritynutrition.com/11-proven-health-benefits-of-chia-seeds/