Chřipková epidemie nebo běžná viróza?

fever-3063126_1280

Západní Evropou se prohání chřipková epidemie. Česká republika hlásí průměrně 1500 nemocných na 100 000 obyvatel a počet stále stoupá. Jak ale poznat, zda jste obětí epidemie a potřebujete léčbu antibiotiky nebo jestli se jedná o běžnou virózu, proti které stačí teplý čaj a vitamín C?

V zimním období bývá náš imunitní systém oslabený, a proto může být k nákaze chřipkou v období epidemie velice náchylný. Jediná správná prevence je poctivě si mýt ruce při každém příchodu domů a nesahat si neumytýma rukama na obličej. I přes veškerou snahu nás může bolest hlavy, krku a horečka skolit. Jak ale poznat, kdy je potřeba navštívit lékaře a nechat si předepsat antibiotika?

Vyzkoušejte domácí CRP test „Pomohou vám k léčení antibiotika?“ od značky Veroval ® .

Test CRP indikuje původ onemocnění a zjistí tak, zda jsou antibiotika nutná či nikoliv.

veroval

Časté užívání antibiotik škodí

Zvýšená tělesná teplota není dostatečnou informací pro určení diagnózy. Je důležité znát hladinu tzv. C-reaktivního proteinu – CRP. Podle jeho obsahu v krvi poté můžeme poměrně přesně rozlišit mezi bakteriálním nebo jiným, nejčastěji virovým, původem onemocnění. Zatímco první případ splňuje podmínky pro nasazení antibiotik, v druhém se zpravidla stačí vyležet a léčit běžně dostupnými prostředky“, vysvětluje doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., ze Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

Na klasické nachlazení je tak nasazení antibiotik zbytečné. Při častém užívání antibiotik totiž hrozí riziko takzvané antibiotické rezidence, kdy se pacient stává vůči léčivu imunní, a k případné další léčbě proto potřebuje antibiotika mnohem silnější.

Domácí diagnostika – první krok v péči o zdraví

Osobní návštěva lékaře je pro nás často časově náročná, a tak ji odkládáme kvůli jiným povinnostem. To však může mít za následek další komplikace a delší léčení. Díky domácímu testu pro zjištění hladiny CRP v krvi zjistíte, zda je opravdu nutné lékaře navštívit.

Provedení CRP testu nezabere víc než pět minut. Balení obsahuje vše potřebné od lancety k odebrání kapky krve z bříška prstu po test s vyhodnocovacím okénkem. Díky nastavitelné hloubce vpichu jehly lze CRP test využít nejen k ověření zdravotního stavu dospělých, ale i dětí.

Značka Veroval ® nabízí až 12 diagnostických testů pro domácí použití. Výhradním distributorem těchto testů je přední výrobce zdravotnických prostředků HARTMANN – RICO.
Více informací včetně instruktážních videí pro použití jednotlivých testů najdete na www.veroval.cz.