Čistíte si zuby správně? Podívejte se na tato pravidla

ID-100349750Podle zjištění lékařů si sice čistí zuby většina z nás, problém ale bývá v tom, že zubní hygienu neprovádíme správně. Zuby se začnou kazit a mohou nastat i problémy s dásněmi.

Základ je:
– základem je vybrat správný kartáček,
– měl by mít kulaté a měkké štětinky na malé ploše,
– zuby byste si měli čistit alespoň dvakrát denně, a to minimálně tři minuty,
– pokud pečlivě čistíte i mezizubní prostory, počítejte s dalšími dvěmi minutami.

Asi polovina Čechů podle průzkumu neví, že kromě kartáčku a pasty by měli mít doma také kartáček mezizubní nebo dentální nit a taky ústní vodu. Asi 80 % lidi si nedokáže zuby správně vyčistiť. Není se pak čemu divit, že prakticky každý má zkušenost se zubním kazem.

Chyb, jimiž můžete svým zubům uškodit, je opravdu mnoho. Pokud ale budete pravidelně chodit na preventivní prohlídky k zubaři a přiznáte všechny problémy, které vás trápí, mělo by se předejít tomu nejhoršímu. Zvažte také návštevu dentální hygienistky. Většina pacietnů k nim zatím nechodí, možná i proto, že jejich péče není hrazena ze zdravotního pojištění.

Na druhou stranu, ošetření a rady dentální hygienistky vám mohou ušetřit mnohem větší výdaje
– pomuže vám vybrat vhodný kartáček i mezizubní kartáček,
– naučí vás správné technice čištení,
– zbaví zuby nečistot, aby byly bělejší.

Pamatujte, bežný zubní kartáček byste měli měnit jednou za tři měsíce!

Správné čištění zubů:
Zubní kartáček přiložte čistícími vlákny pod úhlem 45 stupňů na přechod zubu a dásně (tam je největší usazování zubního plaku) a začněte dělat malé vibrační pohyby – malé polokroužky, aby se vlákna kartáčku dostala i pod dáseň kolem zubu. Jen tak se z něj odstraní bakterie a plak. Vhodné je, když čistíte každý zub zvlášť.
Nezapomínejte na vnitřní stranu zubu a zadní prostory. Jestliže se s normáním kartáčkem na některá místa nemůžete dostat, použijte buď kartáček s menší hlavicí, nebo jednosvazkový.
Těmi krásně vyčistíte i zadní a boční strany všech stoliček.
Kromě způsobu čištení je také důležitý výběr vhodných pomůcek. Správně vybraný kartáček Vám čištění nejen usnadní, ale také zefektivní. Klasický kartáček se nedostane do všech míst. Ty nejrizikovější jsou mezizubní prostory, k jejimž čištění slouží mezizubní kartáčky a dentální nit.

Abychom o tom jen nemluvili, přidáváme ještě video, které vám prakticky ukáže, jak si zuby správně čistit.

Zdroje: zubzazubem.cz , dent-clinic.cz , oralb.cz  zdravezuby.cz,