Co jsou probiotika a jaké mají účinky na náš organismus?

Probiotika (z řečtiny pro = příznivý, bios = život) jsou přátelské bakterie, které mají pozitivní účinky na obnovu naší střevní mikroflóry a působí příznivě na náš imunitní a trávící systém, čímž ovlivňují naše zdraví.  

Střevní mikroflóra

Střevní mikroflóru tvoří různé druhy živých mikroorganismů- některé jsou našemuoffal-1463369_1280 tělu prospěšné, jiné nikoliv. Škodlivé bakterie produkují do našeho těla toxiny- z tohoto důvodu potřebujeme pro udržení přirozeného osídlení trávicího traktu také dostatek probiotických kultur. Pro naše zdraví je žádoucí, aby ve složení naší střevní mikroflóry panovala rovnováha.  Narušení rovnováhy střevní mikroflóry může být způsobeno nevhodnou stravou nebo například užíváním antibiotik či dlouhotrvajícím stresem.

Prebiotika a probiotika

Prebiotika jsou potravou pro živé bakterie (tělu prospěšné) a přispívají k jejich rozmnožování- jedná se o nestravitelné složky potravy- vlákninu (pektin, celulóza, inulin,…). Prebiotika nalezneme v ovoci, zelenině nebo luštěninách. Mimo přirozených zdrojů jsou k dispozici také ve formě doplňků stravy.

yogurt-2104327_1280Probiotika, neboli přátelské kultury živých organismů, jsou pro naše zdraví zcela nepostradatelné. Přispívají ke zvýšení odolnosti lidského organismu, zlepšení imunitního systému nebo k prevenci zácpy, průjmu a onemocnění rakoviny tlustého střeva. Dále chrání náš organismus před bakteriemi, infekcemi a kvasinkami, zmírňují toleranci laktózy a přispívají k lepšímu trávení a vstřebávání živin.

Zdroje probiotik

  • Mléčné výrobky- jogurty obohacené o živé bakterie, jogurtové nápoje, kefíry, acidofilní mléka, podmáslí, vysokodohřívané tvrdé sýry jako ementál
  • Kvašená zelenina- kysané houby, kysané zelí (včetně šťávy z kysaného zelí), rychlokvašené okurky
  • Doplňky stravy

 BioGaia- pro spokojené bříško nejen miminek

images

 

 

 

Téměř všechny děti mají čas od času zažívací problémy. Jednou z příčin bývá nedostatek správných bakterií  v jejich zažívacím systému. Kapky BioGaia ProTectis, doplněk stravy, který pomáhá udržet dětské bříško v rovnováze. Pláč Vašeho miminka a čas prožitý v (ne) příjemných křečích se může zkrátit. Na trhu jsou nyní nově k dispozici BioGaia žvýkací tablety, pro spokojené bříško celé rodiny, které můžete zakoupit i na eshopu Pilulka.cz.

  • Balení obsahuje 20 nebo 30 žvýkajích tablet LACTIL_CZ_etui_ET23-002CZ-01-C-CERT
  • Doporučená denní dávka je 1 tableta denně (při léčbě antibiotiky = 2 tablety denně)
  • Denní dávka (1 tableta) obsahuje 100 milionů živých bakterií  reuteri Protectis)
  • Tablety jsou vhodné pro děti již od 3 let a dospělé
  • Přípravek je vhodný také pro těhotné a kojící ženy