CO NEZAPOMENOUT PŘIBALIT DO PORODNICE NA KOJENÍ?

Bolestivé nebo popraskané bradavky jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč se maminka rozhodne přestat kojit již v průběhu prvních dnů nebo týdnů života dítěte. Nejčastější příčinou jejich vzniku je nesprávná technika kojení – nevhodný způsob přiložení miminka (někdy stačí pouze jedno nesprávné přiložení). Mnoho maminek si myslí, že příčinou vzniku těchto problémů je dlouhé sání dítěte. Délka kojení však na vznik bolestivých bradavek nemá vliv. Správný způsob přiložení miminka Vás naučí Vaše porodní asistentka nebo ošetřující lékař. Miminko musí uchopit celou bradavku i s okolní tkání dvorce. Kojení nesmí bolet! V případě jakýchkoliv pochyb kontaktujte laktační poradkyni.

Bradavky dobře připravené na kojení by neměly být suché, křehké a přecitlivělé. Pravidelné používání malého množství hojivé masti Purelan (100% čistý lanolín bez chemických látek) udržuje tkáň bradavek vláčnou a před kojením se nemusí smývat. Purelan také pomáhá při hojení jizev, oparů, opruzenin a jiných suchých míst na pokožce.

V případě větších bolestí poskytnou Hydrogelové polštářky okamžitou úlevu s možným chladivým účinkem. Hydratují a udržují pokožku vláčnou, což urychluje hojení. S hydrogelovými polštářky je možné hojit také odřeniny.

Pohodlná podprsenka bez kostic se bude přizpůsobovat zvětšujícím se prsům a nebrání rozvoji mléčné žlázy. Po porodu tyto podprsenky pomohou usnadnit průběh kojení díky odepínacím ramínkům.

Na spaní je ideální pohodlnější noční model, který také ulehčuje miminku přístup k prsu díky praktickému překříženému designu.

V podprsence pěkně drží vysoce savé jednorázové prsní vložky, které zachytávají unikající mléko. Díky vložkám předejte nechtěnému ušpinění oblečení.

Pokud máte vpáčené nebo ploché bradavky, Kontaktní kojící kloboučky Vám nabídnou pohodlný a praktický způsob, jak usnadnit kojení, aby se Vaše miminko mohlo pevně přisát.

Mohou nastat okolnosti, které způsobí potíže s kojením. Tyto situace je nutné řešit ihned, proto doporučujeme přibalit manuální odsávačku Harmony. Poslouží jako rychlý pomocník v každé situaci v porodnici i doma. V případě potřeby navýšení tvorby mléka je možné propojení s nemocniční elektrickou odsávačkou Symphony, kterou si můžete zapůjčit také domů.

V jakých situacích může odsávačka mateřského mléka pomoci?

Švýcarský výrobce Medela nabízí více typů odsávaček, aby si maminky mohly zvolit tu nejvhodnější pro jejich danou situaci:

  • Pro odsátí přebytku mléka, aby byly prsy dostatečně vyprázdněné a předešlo se tak případnému zánětu.
  • Pro vytváření zásob k zamrazování mléka.
  • Pro podporu stimulace laktace v případě nedostatečné tvorby mléka.
  • Pro úlevu citlivých/poraněných bradavek z kojení.
  • Pokud se kojení z nějakého důvodu nedaří nebo je zcela nemožné (císařský řez, separace matky a dítěte apod.), poslouží odsávačka k pravidelné stimulaci mléčné žlázy tzn. k produkci nenahraditelného mateřského mléka.

Jak si správně vybrat tu nejvhodnější odsávačku?  

Manuální? Elektrickou? Na jedno prso nebo na dvě prsa? Před nákupem si musíme zodpovědět nejdůležitější otázku: Jak často budu odsávat?

  • Pro příležitostné odsávání postačí manuální odsávačka Harmony.
  • Pro denní použití je vhodná elektrická odsávačka Swing.
  • Pokud víme, že budeme odsávat dlouhou dobu nebo téměř kojit nebudeme, tak je nejvhodnější variantou odsávačka na dvě prsa Swing Maxi.
  • V případě dočasného řešení problému se také nabízí možnost zapůjčení profesionální nemocniční odsávačky Symphony.

Výkonné Medela odsávačky patří mezi nejoblíbenější odsávačky na trhu. Tyto odsávačky jsou vysoce účinné a současně šetrné k prsní tkáni díky jedinečnému 2-fázovému odsávání (napodobení sání miminka), které vyvinula společnost Medela.