Co opravdu funguje na bolest v krku?

bolest v krku

Bolest v krku je nepříjemná. Ráno po probuzení nemůžete polknout, ztrácíte hlas a cítíte, že je třeba ulehnout do postele a začít se léčit. Než vyrazíte k lékaři, vyzkoušejte osvědčené babské rady. Ne vždy jde o angínu, ne vždy jsou potřeba antibiotika.

Bolest v krku

Projevuje se škrábáním, pálením, nemožností polknout, zvětšenými krčními uzlinami a je příznakem onemocnění. Příčina může být jak virová, tak bakteriální. S léčbou je každopádně třeba začít co nejdříve, protože i virová infekce dokáže oslabit imunitní systém natolik, že bakteriální infekce má pak cestu volnou.

Virová infekce

Nástup bolesti z ničeho nic, má ale rychlý průběh. Bolest v krku brzy zmizí.

Bakteriální infekce

Má bolestivější a pomalejší průběh, je doprovázena horečkou.

Jaké kroky podniknout jako první?

Priessnitzův obklad

Studený zapařovací obklad, který se přikládá lokálně na povrch těla s cílem dosáhnout místního prokrvení. K tomu, aby splnil svůj účel je třeba, aby byl aplikován správně.

Na kůži nejprve přiložte látku namočenou ve studené vodě a tu přitiskněte na postiženou část. Na ni dejte nepromokavou vrstvu, která musí mokrou látku přesahovat. Díky tomu dojde k zapaření. Poslední vrstvou musí být suchá látka (třeba šátek).

Zábal nechte působit 30 až 60 minut s tím, že jej můžete aplikovat 2× denně. V případě malých dětí je třeba se o jeho aplikaci poradit s lékařem.

Kloktejte!

Asi první, co uslyšíte: „Dej si slivovici a vypal bacil.“ Tak na to zase rychle zapomeňte. Alkohol může podráždit sliznice a léčba pak je složitější. Mnohem lepší je šalvějový nálev, voda se solí nebo kloktadlo s propolisem.

Tvarohový zábal

Tvaroh chladí, tlumí bolest, zmírňuje bolesti a otoky. A hodí se i při bolesti v krku. Postačí Vám tvaroh, který rozetřete na igelitový sáček, přiložíte na krk a obvážete šátkem.

Slepičí vývar

Staletí ověřený lék. Ale musí být opravdu poctivý, jako za dob našich babiček. Jinak Vám neposkytne kýženou úlevu.

Česnek

Třený, lisovaný, nakrájený, nebo prostě celý stroužek česneku rozžvýkejte nebo smíchejte s něčím k jídlu. Brzy pocítíte účinky.

Náš tip: Vyzkoušejte také pastilky na cucání, spreje nebo kloktadla

Když nic nezabírá

Babské rady Vám mohou ulevit. Ne vždy Vás ale vyléčí. Někdy prostě nezbývá, než navštívit lékaře. Navštivte ho, když:

  • Bolest při polykání Vás trápí déle než týden
  • Přidala se horečka vyšší než 38°C
  • Bolesti v krku jsou velmi silné
  • Přidala se vyrážka