Co se změnilo od 1.1.2018 v očkovacím kalendáři?

detske ockovani

Nedávno jste si mohli přečíst článek o očkování dětí. S novým rokem přišla vlna změn. Jednou z oblastí, ve kterých ke změnám došlo je právě i očkovací kalendář u dětí. Co se změnilo? Jaká je nejdůležitější změna?

Asi ta největší změna se týká očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae typu b, přenosné dětské obrně a virové hepatitidě B – tzv. „hexa vakcíně“. Nově se bude očkovat v době od započatého devátého týdne po narození dítěte dvěma dávkami hexavalentní očkovací látky v průběhu prvního roku života dítěte. Jednotlivé dávky budou podané v intervalu dvou měsíců. Třetí dávka bude podaná mezi jedenáctým a třináctým měsícem věku dítěte. Jedna dávka tedy ubyla a očkovací schéma je nyní 2+1. Pouze u nedonošených dětí zůstává zachované „staré“ schéma 3+1.

Druhou velkou změnou je stanovení horní hranice pro očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím (MMR vakcína) a posun druhé dávky. Základní očkování je prováděno živou očkovací látkou, a to nejdříve první den třináctého měsíce po narození dítěte, nejpozději však do osmnáctého měsíce věku dítěte. Podání druhé dávky tohoto očkování  se provede od dovršení pátého roku věku dítěte do dovršení šestého roku věku dítěte.

A do třetice velká změna – očkování proti  lidskému papilomaviru (HPV) je nově hrazené také pro chlapce ve věku 13 let.

Změna úhrad se týká také očkování proti pneumokokovým onemocněním. Nově je možné uhradit také dvě dávky základního očkování pro kojence ve věku do sedmého měsíce věku dítěte. Mění se tak očkovací schéma na 2+1.