Co to vlastně imunita je, jak o ní pečovat a posilovat jí?

46298377 - cow in the meadow

Hlavním úkolem imunity je obrana našeho organizmu vůči škodlivým vlivům, virům a bakteriím. Tuto funkci vykonává prostřednictvím velkého množství buněk a molekul, přítomných ve všech částech našeho organizmu. Část imunity (tzv. nespecifickou) máme vrozenou, část (tzv. specifickou) si budujeme v průběhu našeho života, takže je z části na nás, jak se dokážeme vypořádat s fyzickou i psychickou zátěží, kterou invaze virů a bakterií určitě představuje.

Pro správně fungující imunitní systém je potřeba zdravý životní styl, dostatek pohybu, pestrá strava bohatá na přirozené zdroje vitaminů a minerálů a kvalitní spánek.

Imunitu možno podpořit i užíváním potravinových doplňků s příznivým účinkem na imunitní systém.  Z řad doplňků stravy je výběr široký, zmíním jen několik, které jsou nejčastěji používané.

Jedním z nejužívanějších je vitamin C, pro svoje předpokládané účinky proti nachlazení a potvrzené antioxidační účinky.  Jeho význam pro organizmus je komplexní, je nezbytný pro tvorbu kolagenu, pro syntézu bílkovin, vstřebávání železa z rostlinných zdrojů. Přispívá k normální funkci imunitního systému, k ochraně buněk před oxidativním stresem a ke snížení míry únavy a vyčerpání.  K normální funkci imunitního systému přispívají ale i jiné antioxidanty, jako např. selen a zinek.

Oblíbenou a mnohými studiemi ověřenou skupinou jsou imuno-glukany, z nich biologicky nejaktivnější jsou beta-glukany. Jsou to přírodní látky, které najdeme v houbách, kvasinkách i obilovinách. Beta-glukany mají účinky protizánětlivé, antioxidační i regenerační. Dokáží ovlivnit jak imunitu vrozenou, tak i tu specifickou. Pro účinek je důležitá čistota beta-glukanu, protože s čistotou stoupá účinnost.

Zajímavou látkou je kolostrum nebo-li mlezivo. Je to tekutina vylučovaná mléčnou žlázou matky do 48 hodin po porodu. Je jedinečným zdrojem mnoha komponent, které novorozenec potřebuje v prvních kritických dnech po porodu. Je bohatým zdrojem životně důležitých látek, které jsou nepostradatelné pro fungování nejen imunitního systému. Do doplňku stravy se používá bovinní kolostrum. Připravuje se z mléka, které krávy produkují několik dnů po porodu.

Kolostrum je bohaté na imunoglobuliny, což jsou látky, které využívá organizmus, aby rozpoznal a zneškodnil „neznámé objekty“, hlavně viry a bakterie. Dále obsahuje cytokiny, které zabezpečují komunikaci mezi buňkami, regulují zánět a zlepšují obranyschopnost. Laktoferrin, který je jednou z nejvýznamnějších látek podporujících imunitní systém. Váže volné železo, čímž snižuje jeho plasmatickou hladinu. Vychytání železa z přijímané potravy již ve slinách je významným nespecifickým imunitním mechanizmem, protože zabraňuje přemnožení bakterií, které využívají volné železo pro svůj růst.  Kolostrum obsahuje i mnohé růstové faktory, které podporují růst a množení buněk, je bohaté na bílkoviny, tuky a cukry spolu s vitaminy a minerály.

3D-kolosterum_10_2018

Výběr látek podporujících imunitu nebyl zcela náhodný. Všechny výše zmíněné doplňky je možné najít v jediném produktu, kterým je Kolostrum s beta-glukany od společnosti Barny´s. Přípravek je k dostání ve formě kapslí a je určen již pro děti od tří let. Kapsle je možné bez ztráty účinnosti vysypat, což ocení právě děti nebo i dospělí, kterým polykání tablet či kapslí dělá potíže.

Kolostrum obsažené v tomto doplňku stravy je výjimečné svým kvalitním původem (biologický volný chov) a je také získávané z úplně prvního dojení, kdy je množství obsažených látek nejvyšší. Blahodárný účinek kolostra je podpořen přítomností vysoce čištěných beta-glukanů, vitaminu C, zinku a selenu.

Záruka kvality

Co odlišuje Barny’s od ostatních výrobců? Jsme opravdu pyšní na to, co děláme, a proto si 100% stojíme za kvalitou našich doplňků stravy. Jsme natolik přesvědčeni o kvalitě výrobků Barny’s, že když nebudete s našimi výrobky spokojeni, vrátíme vám zpět peníze.