Darování krevní plazmy v Cara Plasma

^330E76CD760DAEB70ADDBB4091189491C87D673EB459D8489D^pimgpsh_fullsize_distr

Víte, jaký je rozdíl mezi darováním krve a darováním krevní plazmy? Měli jste pocit, že se jedná o jednu a tu samou věc? Krevní plazma je tekutou složkou krve a má v lidském těle funkci přepravce živin jako jsou soli, tuky, stopové prvky a vitamíny. My v Pilulce jsme taktéž neměli zcela jasno. I přes to, že někteří naši kolegové jsou už zaregistrovaní dárci.

Společně s nimi jsme se 1. 11. 2016 vydali do moderního centra Cara Plasma v srdci Prahy. Ještě před návštěvou jsme dostali přesné instrukce, jak se připravit, kterým jídlům se vyhýbat a kolik tekutin je potřeba vypít v den odběru (2 – 3 litry). Po příchodu nás překvapilo příjemné prostředí a vysoká organizovanost. Prvodárci si poslušně vyplnili vstupní dotazníky, nechali se zvážit, změřit a netrpělivě čekali na prohlídku u paní doktorky.

Musíme Vás ale upozornit, že cestovatelští nadšenci byli v čase prohlídky odběru vyřazení. Po návštěvě exotických destinací musíte počkat minimálně 6 měsíců, aby jste mohli být k odběru připuštěni. Poté nás už čekal ten největší strašák – samotný odběr.

Stačilo se však pohodlně usadit do křesla, zavřít oči a čekat, než nám krásná sestřička zavede kanylu, a potom se už jen bavit s kolegy, sledovat film nebo si půjčit tablet, zatím co přístroje odvedou svou práci.  Personál byl neustále k dispozici a podání tekutiny či příjemné deky na zahřátí bylo okamžité.

Proč jsme se rozhodli darovat plazmu?

Protože krevní plazmu nelze uměle vyrobit a existuje mnoho nemocí, které se dají léčit pouze díky lékům z krevní plazmy. I člověk, který se běžně nezamýšlí nad tímto způsobem pomoci, se může dostat do situace, kdy bude odkázán na léky, které je možné vyrobit jen z krevní plazmy.

Každý odběr krevní plazmy je finančně odměněný. Společně s kolegy jsme se dohodli, že naši odměnu odevzdáme nadaci Pomozte dětem.

A nezapomeňte, jestli chcete svou plazmou doopravdy pomoci, musíte jít alespoň na dva odběry. My už máme termín stanovený. Přidáte se?

IMG_1566