Děti a opalování

deti a opalovani

Pobyt na sluníčku je pro děti velmi důležitý. Jejich pokožka je ale nesmírně vnímavá ke slunečnímu záření, je tedy nezbytně důležité dbát na její správnou ochranu.

U dětí není ještě dostatečně vyzrálá pigmentace, takže jim pokožka mnohem snáz zčervená namísto aby zhnědla. Důvodem je také to, že pokožka je tenčí než u dospělých, takže se záření dostane hlouběji.

Děti tak musíme proti slunečnímu záření dobře chránit. Ať už opalovacími prostředky nebo vhodným oblečením. Nezapomínejme také na dodržování pitného režimu.

Děti do 1 roku by se na přímé sluníčko vůbec neměly dostat. Děti do 3 let se snažíme přímému sluníčku vystavovat jen po nezbytně dlouhou dobu.

Tělíčko dítěte tedy mažeme vhodným opalovacím přípravkem a vhodným oděvem. Nezapomínejme také na hlavičku a oči. Vhodné jsou kšiltovky či dětské kloboučky s krempou. Pokud dítěti nevadí na očích brýle, určitě nasaďte i ty.

Pobyt na slunci je ale pro všechny velmi důležitý. Nezavrhujme jej tedy úplně. Díky pobytu na slunci se nám v těle tvoří potřebný vitamín D.  Ten je velmi důležitý pro mozkovou činnost, imunitu a správný vývoj kostí. Na pobyt na sluníčku bychom měli dítě zvykat postupně.

Každý den bychom měli trávit chvíli na sluníčku a tento pobyt postupně prodlužovat. Cca 30 minut předtím, než půjdeme ven bychom se měli namazat vhodným opalovacím prostředkem a totéž opakujeme každé 2-3 hodiny nebo po každém koupání. Pokud je slunce ostré je vhodné se chránit také prodyšným bavlněným oblečením a pokrývkou hlavy. Pokud to lze, vyvarujte se pobytu na sluníčku mezi 11.-14.hod.

Pokud se chceme na slunečné počasí připravit dopředu a zvýšit svou odolnost, je dobré zvýšit již na jaře přísun beta-karotenu. Ať už v jídle, což je samozřejmě ta nejlepší cesta ( nejvyšší obsah beta-karotenu obsahuje ovoce a zelenina – mrkev, kapusta, špenát, mango či meruňky), nebo potravinovými doplňky s obsahem beta-karotenu.

Pravidla pro pobyt na sluníčku s dětmi:

  1. Děti do 1 roku na přímé slunce neberme; děti do 3 let s opatrností.
  2. Cca 30 minut před odchodem na sluníčko aplikujeme vhodný opalovací přípravek. Toto opakujeme každé 2-3 hodiny nebo po každém koupání.
  3. Nezapomínejme chránit také hlavu a oči.
  4. Pokud je slunce ostré, doporučuji také vhodné oblečení.
  5. Dodržujme pitný režim.

Článek pro Vás napsala: Ivana Kyllerová