Dětské nemoci: Molusky

nemoc

Dalším problematickým kožním onemocněním – zejména mezi dětmi – je moluska. Sama jsem o nich donedávna vůbec neslyšela. První setkání s tímto slovem na mě číhalo na nástěnce ve školce. Co to molusky vlastně jsou? Jak je poznáme?

Přiznám se, že podobná onemocnění ve mně vyvolávají až hrůzu. Za nás se o ničem podobném nemluvilo a teď se na nás valí tolik různých nemocí. Potomky tak hlídáme stále pozorněji, každý pupínek a jinou odchylku podrobně zkoumáme a řešíme.

Molusky jsou infekční bradavičky virového původu. Uvnitř mají důlek a vytéká z nich hustá tekutina. Velmi snadno se šíří a může se jimi snadno nakazit kdokoli, bohužel i dospělí. Nejčastěji se tak stane v bazénu, dětském kolektivu, sprchách a u dospělých také pohlavním stykem. Nejedná se tedy čistě o dětskou nemoc. Nejčastěji jsou ale ohroženy děti do cca 8 let.

Pokud molusky nezačneme včas řešit, začnou se šířit po celém těle. Pokud se zanítí, mohou zanechat i jizvy. Moluska se objevují na obličeji, krku, trupu, v podpaží, na končetinách, v oblasti genitálií – no prostě kdekoli.

Inkubační doba je různá. Pohybuje se od 1 týdne, přes 7 týdnů, někdy se mohou ovšem projevit i po několika měsících. Pokud je moluska stržena nebo ji rozškrábeme, vyteče z ní hustá tekutina. Ta je vysoce infekční.

Názory na vhodnou léčbu se různí a jsou individuální. Základ je opět položen v imunitě jedince. Dojde-li ale k propuknutí nemoci, je dobré ji řešit. Někdy sice moluska zmizí sama od sebe, vzhledem k infekčnosti se ale doporučuje onemocnění konzultovat s lékařem, který Vám předepíše různé masti.

Pokud ale tato léčba nezabírá, je nutné molusky mechanicky odstranit, aby se nešířili dále. Nejčastěji se odstraňují chirurgickou lžičkou, zmrazením tekutým dusíkem apod. Následně je dobré užívat přípravky pro zvýšení imunity, aby nedošlo k opakované infekci.

Je také třeba důrazně dbát na hygienu a po nějaký čas se vyhnout veřejným bazénům apod.