Dětské nemoci: Neštovice

nestovice

Jak dítě pomalu roste, začínáme s ním navštěvovat různé dětské kolektivy, nastupuje do školky. To je důležité pro dětský vývoj a navazování vztahů se svými vrstevníky. Bohužel to s sebou přináší také zvýšené riziko nemocí.

Když jsem přemýšlela, o jaké nemoci se zmíním jako o první, moje rozhodování usnadnil sám život. U dcerky ve školce se objevily neštovice a tak „poctily svou návštěvou “ i nás. A jelikož je ještě nemělo ani jedno dítko, tak samozřejmě ne jen jednou.

Plané neštovice potkají v dětství většinu z nás. A koho nepotkají, tomu se doporučuje nechat se očkovat, protože v dospělosti je jejich průběh horší, komplikovanější a nemusí zůstat bez následků.

Plané neštovice jsou virové infekční onemocnění, jehož původcem je virus Varicella-zoster. Přenáší se kapénkami při přímém kontaktu s nemocným. Ten si toho ani ještě nemusí být vědom, protože je infekční již pár dní před prvními jasnými příznaky. Infekční jsou ještě po následujících 7 dní. Vstupní branou tedy jsou dýchací cesty. Onemocnění planými neštovicemi zanechává většinou trvalou imunitu (pokud je průběh velmi mírný nebo se jedná o osobu se sníženou imunitou, může dojít k opakovanému výskytu).

Inkubační doba neštovic je různá. Uvádí se v rozmezí 14-23 dní. U nás se projevily za 21 dní.

Jaké jsou příznaky neštovic?

  • zvýšená teplota
  • bolest bříška, nechutenství
  • vyrážka

Jak vyrážka vypadá?

Nejprve se jedná o drobné červené tečky, které se během několika hodin zvětší a stanou se z nich jakési puchýřky. Jejich obsah se zakalí a po několika dnech zasychá a mění se v krusty. Ty se během 1-2 týdnů zhojí. Většinou po sobě žádnou stopu nezanechají, někdy ale mohou zanechat jizvičky.  Výsev vyrážky je možný kdekoliv po těle – bohužel včetně obličeje, úst, očí apod. Nejvíce se ale vyskytují na bříšku, zádech a končetinách.

Výskyt a intenzita je u každého jedince jiná. O tom jsme se přesvědčili i my. Dcerka měla neštovic méně než syn. A i průběh celkově byl mírný. Syn jich měl jednou tolik než dcerka, měl je i v ústech, okolo očí i na dlaních.

Jak probíhá léčba?

Léčba probíhá běžně v klidu domova, pouze v těžších případech může být nutná hospitalizace. V žádném případě nevystavujeme nemocného slunečnímu záření. Dítěti podáváme tekutiny, v případě potřeby tlumíme horečku. Neštovice mažeme prostředky k tomu určenými – např. Tanno Hermal, Virasoothe nebo Poxclin.  Nám byla doporučena také homeopatika (Rhus Toxicodendron 9CH při výsevu a Antimonium tartaricum 9CH pro lepší hojení, jakmile se krusty začnou vylupovat). Pro zmírnění svědění jsme podávali antihistaminika – např. Fenistil kapky.

Doporučuje se 14-ti denní léčba v domácím prostředí, pokud je průběh bez komplikací.

Onemocnění planými neštovicemi může být problém pro těhotné ženy. v 1.trimestru může být ohrožen plod, ve 3.trimestru zase hrozí komplikace nastávající mamince.