Dětské nemoci: Potničky

potnicky

Zejména v zimním obdobé jako rodiče řešíme, jak správně dítě obléct, aby mu nebyla zima, ale ani příliš teplo. Často se nám to nepovede správně odhadnout a u dětí se pak objeví droboučká růžová vyrážka – potničky.

Nejedná se o nic vážného, dokáží ale opravdu hodně potrápit. A troufnu si říct, že jen málokterá maminka se s nimi nesetkala. Jedná se o drobné červené puchýřky, naplněné čirou tekutinou. Jsou veliké 1-3 mm, někdy splývají ve větší plochy. Snadno prasknou, vysuší se a kůže se pak začne olupovat.

Kde se potničky objevují?

Objevují se hlavně tam, kde se jim dobře daří – tzn. na místech, kde je teplo a vlhko – kožní záhyby, trup, obličej, vlásky, třísla apod.  Bohužel svědí, což svádí ke škrábání a možnému zavlečení infekce.

Kdy se s nimi můžeme setkat?

K přehřátí organismu nedochází jen při špatně zvoleném oblečení, ale také například při horečce, v noci, pobytem v přehřátém prostředí (takže třeba i v létě v autě) atd.

Jak s potničkami bojovat?

Nejlepší je samozřejmě prevence. Příliš neoblékat a nechat pokožku větrat. Miminko často přebalujte a nepobývejte s ním přehřátých mísnostech. Důležitý je také dostatečný příjem tekutin.

Ne vždy se to ale daří. Když už se potničky objeví, snažíme se jejich projevy zmírnit. Každý doporučuje něco jiného a na každé dítě také něco jiného zabírá. Zatímco někomu pomůže potničky potírat odvarem z heřmánku, dubové kůry nebo černého čaje, někomu jinému se zase osvědčil krém na opruzeniny (já mazala Sudocremem), někomu zase nepomůže nic jiného než mastička z lékárny (Holtova mast). Všechny tyto prostředky potničky vysušují.

Pak je ale také potřeba pokožku promastit, aby se nevysušila příliš. Tehdy je dobrý přípravek, na který je dítě zvyklé, nebo si můžete vybrat ze široké nabídky určené zejména na atopický ekzém. Všechny tyto prostředky jsou k pokožce velmi šetrné a dobře ji promastí.

Většinou se s potničkami dokáží maminky poprat samotné. Pokud se ale puchýřky zakalí, došlo k infekci a je nutné navštívit lékaře.