Dětské nemoci: Ruce, nohy, ústa

detske nemoci ruce nohy usta

Dalším dětským onemocněním, typickým pro dětský věk, je syndrom Ruce, nohy, ústa. Jedná se o infekční virové onemocnění, jehož původcem jsou enteroviry. Proč Ruce, nohy, ústa? Jednoduše proto, že vyrážka se objevuje právě a hlavně na těchto místech.

Onemocnění zpravidla začíná únavou, zvýšenou teplotou, někdy také bolestí bříška. (Ale ne vždy. U nás například nic takového neproběhlo, rovnou se objevily puchýřky.) Přenáší se kapénkovou infekcí nebo orofekálně. Inkubační doba je průměrně cca 3-6 dní.

Příběh ze života

Naše první setkání s touto nemocí bylo až úsměvné. Dva dny před tím, než se dcerce na kolenou a dlaních objevila vyrážka, měli ve školce na oslavu Dne dětí jízdu na poníkovi. Když se objevila ošklivá vyrážka, navštívili jsme lékařku. Jelikož dcerka ale neměla vyrážku ani v puse, ani na ploskách nohou, paní doktorka usoudila, že se jedná o alergickou reakci právě na srst poníka. Dovolila tak dcerce jít následující den do školky. Jelikož byla ale dcerka unavená, nechala jsem ji ten den doma. V pusince se jí objevil jeden aftík, jinak ale nic. Už jsem si říkala, že to asi nebude alergická reakce, ale …

Má domněnka se potvrdila následujícího dne, kdy se dcerce vyrážka objevila i na dlaních a ploskách nohou, na kolenou ji bylo víc a víc. Něco málo i po těle. A den na to se u syna objevila teplota a vyrážka na dlaních a chodidlech. U druhého syna se to projevilo ve stejnou chvíli, jen bez teploty. A to už bylo jasno. I paní doktorka další den uznala, že se opravdu jedná o Ruce, nohy, ústa. Na obranu naší paní doktorky musím říct, že nemoc lze lehce zaměnit např. za spálu ,neštovice a právě také alergickou reakci.

Jak probíhá léčba?

Nemocný by měl být v klidu, vyhnout se slunečnímu záření. Podáváme dostatek tekutin a vitamínů. V případě potřeby horečku tlumíme antipyretiky. Vyrážka svědí, můžete tedy podávat antihistaminika. Je dobré zvýšit přísun vitaminu B. V lékárně nám také doporučili vyrážku potírat Tanno Hermalem – na rozdíl od běžného tekutého pudru totiž pupínek po namazání Tanno Hermalem dýchá a lépe se tak hojí.

Komplikací tohoto onemocnění může být problém s příjmem potravy (afty v ústech). V některých případech může třeba měsíc po odeznění nemoci dojít k tomu, že se odloučí nehty.

Onemocnění trvá cca 10 dní. Po tu dobu musí dítě pobývat mimo dětský kolektiv. Je také důležité dodržovat důsledně hygienu, protože toto onemocnění může postihnout i dospělého. A jak už to tak u dětských nemocí bývá, průběh bývá mnohem horší.