Dětské nemoci: Šestá nemoc

sesta nemoc

Možná jste o této nemoci slyšeli, možná ne. Šestá nemoc je dalším virovým onemocněním, které postihuje nejčastěji děti od 6 měsíců do 2 let. Název Šestá nemoc přetrval z dřívější doby, kdy takováto onemocnění byla číselně seřazena. 

Jaké bylo moje první setkání se šestou nemocí?

Sama si dobře pamatuji na své první setkání s touto nemocí. Nikdy jsem o ní neslyšela, babičky také ne. U syna se objevila z ničeho nic horečka až 40°C. Špatně se srážela, popravdě skoro vůbec. Jak to tak bývá, potkalo nás to v pátek večer a já v neděli pomalu uvažovala o pohotovosti. Odpoledne ale teplota začala klesat a večer se syn začal osypávat. Teploty zmizely jako mávnutím kouzelného proutku.

Druhý den jsem tedy volala dětské lékařce, která si nás pozvala na kontrolu s tím, že se ale určitě jedná o šestou nemoc. Pak nám to jen potvrdila.

Příznaky a léčba

Inkubační doba: 5-14 dní

Příznaky:

  • horečka až 40°C, která trvá 2-4 dny
  • po poklesu teploty se objeví drobná růžová vyrážka
  • vyrážka do 2 dnů zmizí

Léčba: 

Říká se, že pokud Šestou nemoc jednou proděláte, jste vůči ní již imunní. Přiznám se, že tomuto zcela nevěřím, protože dcerka (moje nejmladší) ji podle všeho měla dvakrát. Podruhé již byl průběh mírnější. Prý se ve výjimečných případech může nemoc opakovat, protože je způsobena viry, kterých je více druhů. Přenáší se slinami a tělesným kontaktem či vzduchem.

Onemocnět ale může i starší dítě, u dospělých je toto onemocnění vzácné. Pokud se tak ale stane, projeví se spíše jako bolest v krku a zvětšené krční uzliny.