Dětské nemoci: Jak poznáme spálu?

kasel

V našem seriálu dětských nemocí se dnes zaměříme na onemocnění způsobené streptokoky – spálu. Většinou je způsobena streptokoky skupiny A, výjimečně C a G. Vzhledem k tomu, že streptokoků, které ji mohou způsobit je více, jedná se o onemocnění, které se může opakovat.

Spála postihuje hlavně děti předškolního a školního věku. Přenáší se kapénkovou infekcí nebo otevřenou rankou. Inkubační doba je 2-5 dní. Nepříjemností je, že jak už to u streptokoků bývá, spálou se lze nakazit od člověka, který nejeví známky onemocnění. Je tzv. přenašečem, bez jakýchkoli projevů.

Jak se spála projevuje?

Spála začíná jako běžná angína. Bolesti v krku, vysoké teploty, bolesti bříška, únava. Zprvu je jazyk nemocného potažen bílým povlakem, který se 2.-3.den začne směrem od špičky olupovat. Později se objevuje tzv.malinový jazyk. Na těle se také objevuje drobná červená vyrážka, která se slévá. Většinou se neobjevuje na obličeji, ačkoli tváře bývají červené. Najdeme ji v podbřišku, podpaždí, na trupu a ve slabinách.

Jak se spála léčí?

Při podezření na spálu je nutné navštívit lékaře. Lze ji totiž léčit jedině antibiotiky (většinou penicilinem ) po dobu 10 dnů. V případě potřeby zároveň snižujeme horečku, podáváme dostatek tekutin a dodržujeme klidový režim.

Po dobrání antibiotik by dítě mělo zůstat ještě asi týden doma, aby posílilo svůj organismus a také, aby se nemoc nešířila dále.

Někdy se po dobrání antibiotik podává ještě depotní penicilin, který poskytuje dlouhodobější ochranu a brání návratu onemocnění. Toto není moc příjemné, ale účinné.

Komplikace

Stejně jako u všech nemocí, i spála se může zkomplikovat. Většinou se jedná o zánět středního ucha, hnisavé procesy v krku nebo bolesti kloubů. Někdy se ale může později objevit také zánět ledvin nebo revmatická horečka.

Je tedy opravdu důležité onemocnění nepodceňovat a poctivě vyléčit.