Dětské příkrmy aneb Jak zařadit do jídelníčku ovoce a mléčné výrobky

1a

Zavádění příkrmů do stravy by mělo být postupné. Dítě si zvyká na nové chutě, učí se polykat. Může se projevit potravinová alergie. Dopřejte tedy čas sobě i svému potomkovi a s dalšími chutěmi nepospíchejte. Když už ale s přehledem zvládáte zeleninku a příkrm nahradil celé jedno denní jídlo, přichází na řadu ovocné a mléčné svačinky.

Ovocný příkrm

Mezi ovoce, které je vhodné pro ty úplně první zkušenosti s ovocnou svačinkou řadíme jablíčko, banán, hrušky, meruňky, švestky nebo broskve. Pro začátek se vyhněte citrusům a jahodám.

Příprava ovocného příkrmu se od toho zeleninového příliš neliší. Některé ovoce je třeba podusit (jablka, hrušky, meruňky, švestky, borůvky a další) a jiné – meloun či banán –  stačí jen rozmačkat.

Před podušením ovoce omyjte a oloupejte. Slupky by malý jedlík pravděpodobně prskal ven. Ovoce poduste jen krátce, ať zachováte všechny cenné vitamíny. Podušené ovoce pak rozmixujte nebo jen rozmačkejte vidličkou. Ovocný příkrm můžete cca od 9.měsíce věku dítěte zahustit např.piškoty nebo ovesnými vločkami.

I u ovocných příkrmů platí, že nový druh ovoce byste měli vyzkoušet až po pár dnech, abyste odhalili případnou alergii.

Jogurtové příkrmy

Mléko a mléčné výrobky obecně jsou cenným zdrojem bílkovin, vitamínů a vápníku. Od 8.-9. měsíce věku je vhodné do jídelníčku dítěte zařadit také jogurty. Ty jsou pro dítě snáze stravitelné . Ideální je začít s čistým bílým jogurtem. Jeho chuť můžete vylepšit přidáním ovoce nebo přesnídávky.

Pro oživení jídelníčku můžete také připravit dítěti puding. Do konce 1.roku věku jej vařte ve vodě a následně přidejte mateřské nebo umělé mléko. Po 1.roce věku už můžete vyzkoušet kravské mléko. Ale opatrně!

Po ukončeném 12. měsíci věku dítěte můžete vyzkoušet také tvaroh. Obsahuje totiž mnoho bílkovin a cukru. Totéž platí i pro Pribináčka a Termix.

Sýry

Víte, z čeho tělo tělo získá vápník nejlépe? Jsou to čerstvé přírodní sýry. Ty můžeme do jídelníčku zařazovat cca od ukončeného 10.měsíce věku. Pozor bychom měli dát na sýry tavené, které obsahují tavicí soli, na které se váže vápník a děťátko jej neumí zpracovat.