Dětský pláč

detsky plac

Jedním z okamžiků, kdy je každý rodič smutný a nejradši by se jim vyhnul je chvíle, kdy děťátko pláče.  Rodič se často cítí bezmocný, protože neví, proč právě teď dítě pláče. Dětský pláč může mít mnoho důvodů.Hlavně u novopečených rodičů jsou tyto chvilky opravdu těžké. Časem se ale naučí každý rodič rozpoznat, co je důvodem pláče.

U malých miminek je pláč jediným způsobem, jak s námi rodiči mohou komunikovat. Je to jeho jediný způsob, jak nám říct: „Maminko, tatínku, já mám hlad.“ Nebo : „Maminko, tatínku, já potřebuji přebalit.“; „Maminko, tatínku, já jsem unavené a chci spinkat.“ Rozhodně bychom pláč neměli přecházet a nereagovat na něj.

Když miminko začne plakat, toto jsou první věci, které rodiče napadnou, že jsou špatně. Většinou to tak bývá, ale samozřejmě nastanou také chvíle, kdy důvodem pláče není ani jedno z výše uvedených. Děťátko může bolet bříško, je mu moc teplo, nudí se a chce blízkost maminky nebo tatínka, nebo ho něco trápí (zoubky, ucpaný nosánek apod.).

Na pláč miminka bychom vždy měli zareagovat. To je důležité zejména právě u malých miminek. A neměli bychom reakci nijak odkládat. Ten malý drobeček neumí počkat. U větších dětí to je už o něco složitější. Ty už si tak třeba vynucují pozornost, nechtějí spinkat apod.

Pak přichází na řadu u spousty rodičů dilema. Jít za děťátkem, nebo ho nechat tzv. „vyplakat“? Toť otázka. Každý rodič to cítí jinak. Já se přiznám, že jsem na to nikdy neměla srdce. Když už se dítě naučí komunikovat i jiným způsobem, snažme se je podporovat právě v této komunikaci. Ať už verbální nebo neverbální. Některé děti se dorozumí slovy, jiné třeba znakováním.

Jak jste si s dětským pláčem poradili Vy? Napsat nám můžete na mail pilulacek@pilulka.cz.