DLOUHOVĚKOST? ANO. ALE CO NAŠE KVALITA ŽIVOTA?

2

Délka života se stále prodlužuje a není neobvyklé, když lidé oslaví své 100. narozeniny. Nicméně, dle SDČR* se starší lidé obávají, že nebudou mít náležitou péči jakmile dosáhnou zralého věku. Sami jsme však schopni zvýšit kvalitu našeho života a to poněkud netradičním způsobem. Statistiky ukazují, že lidé ve věku 60 let a více tvoří 11% světové populace. V samotné Evropě se populace osob ve věku 65+ více než zdvojnásobí během příštích 50 let. Můžeme tedy říci, že žijeme v době značného růstu počtu seniorů.

Vzhledem k této skutečnosti se závazky státu a vlád směřující k ochraně lidských práv starších osob musí stát prioritou. Mnoho lidí se obává, že stát nebude schopen jim pomoci, jakmile dosáhnou seniorského věku. Jen v České republice je téměř 2,5 milionu seniorů. Problémem při dosažením tohoto věku je, že naše kvalita života nemusí být zcela optimální. Otázkou zůstává, zda-li s tím můžeme něco udělat sami?

Překvapivý účinek doplňků stravy

Studie ukázaly, že 50 až 60 % Evropanů užívá nějaké doplňky stravy. To se ukazuje jako dobrá cesta ke zdraví, protože podle výsledků švédské studie (Kisel-10*), mohou pomoci zachovat kvalitu života ve stáří. Ve studii, která je prováděna výzkumníky z University of Linköping a Karolinska Institutet ve Stockholmu, bylo vybráno celkem 443 lidí – starší muži a ženy byli náhodně rozděleni a dostávali denně dávky selenu a koenzymu Q10 nebo odpovídající placebo.

O pět let později vědci poznamenali, že ti, kteří přijali aktivní léčbu, získali několik měřitelných přínosů pro své zdraví ve srovnání s těmi, kteří dostali falešné pilulky, tzv. placebo.

Selen je důležitý pro lidské zdraví a je známo, že přispívá k udržení funkce štítné žlázy a imunitního systému. Mnoho starších lidí jí velmi málo a mohou tak mít nedostatek selenu. Snížení hladiny selenu v těle může mít i jiné příčiny.

obrazek kisel 1

V ČR máme nedostatek

Ve střední Evropě se selen v půdě vyskytuje jen ve velmi malém množství. To je důvod, proč lidé v této části světa mají méně selenu než lidé, kteří žijí například v Japonsku nebo v různých částech Spojených států, kde půda obsahuje selenu mnohem více.

*SVAZ DŮCHODCŮ ČESKÉ REPUBLIKY (člen Evropské Asociace starších osob – EURAG) Zdroj: www.sdcr.cz/

 DOKUMENTACE JE DŮLEŽITÁ

Výzkumníci ve studii Kisel-10 použili pečlivě vybrané dávky selenu a koenzymu Q10. Účastníci studie užívali každý den 200 mikrogramů selenu a 200 mg koenzymu Q10. Přípravky, které byly použity ve studii, SelenoPrecise a Boaktivní Q10 Gold, byly schopny doložit, že mají dobrou absorpci a biologickou dostupnost v těle.

Sám Bioaktivní Q10 Gold je ověřen více než 100 publikovanými studiemi a SelenoPrecise dokládá, že 88,7 % z jeho obsahu selenu se vstřebá v těle. Ve studii, jako je tato, je důležité použít zdokumentované přípravky za účelem vytvoření spolehlivého výsledku. Studie Kisel-10 byla zveřejněna v časopise International Journal of Cardiology v roce 2013.

Sázet na kvalitu se vyplatí

Dávejte však pozor, jaké přípravky užíváte. Na trhu existuje velké množství přípravků, z nichž byste měli dávat přednost těm, u kterých je výrobce schopen doložit vstřebatelnost a tím pádem i účinek. Velmi levné přípravky často obsahují syntetické příměsi, u kterých (například) nebyla ani zkoumána bezpečnost užívání.

Doporučit dražší, ale kvalitnější přípravek s prokázanou dokumentací není rozmařilost, ale cenná rada, která se vyplatí. V době afér s kvalitou nejen potravin je dokumentace zárukou kvality přípravku a tudíž jeho účinku. Zákazník se rád vrátí pro další balení s důvěrou, že si koupí skutečně kvalitní přípravky, které mají požadovaný efekt.

kisel 5

 Odkaz na srdce

Podle nejnovější studie z prosince 2017, která je již 12.publikací v řadě, , založenou na původních zjištěních ve studii KiSel-10, švédští vědci potvrdili, že oba doplňky skutečně pomáhají starším lidem udržovat kvalitu života a zdraví obecně.

V rámci této studie se vědci podrobněji zaměřili na fenomén nazývaný fibróza, který se často projevuje ve stáří. Jde o zjizvenou tkáň, která se vytváří ve svalovině srdce a snižuje tak jeho výkon.

Dva produkty měnící koncepci stáří

 

obrazek kisel 2

PLÁNOVÉ KONFERENCE PHARMA NORD ACADEMY PRO JARO 2018

  1. dubna Ostrava
  2. dubna Plzeň
  3. května Praha
  4. května České Budějovice
  5. května Bratislava

PŘIHLÁŠENÍ MOŽNÉ ONLINE NA WWW.PHARMANORD.CZ