Domácí diagnostika – Prevence a řešení sezónních onemocnění

doctor-1228627_1280

V podzimním a zimním období mnoho lidí potkávají zdravotní potíže, kterým nebývá často přikládána odborná péče či návštěva u lékaře. Chřipka, nachlazení, záněty močových cest, celková únava – to jsou nejčastější problémy, které trápí většinu populace. Kvůli špatně stanovené diagnóze však mohou následovat pozdější obtíže většího rozsahu. Tomu může zabránit domácí diagnostika Veroval.


Preventivní prohlídky u lékařů stále pro většinu Čechů nejsou samozřejmostí v péči o zdraví. Jako důvod uvádějí velké pracovní vytížení a nedostatek času. Novým trendem v péči o zdraví je domácí diagnostika, která podá základní informace o zdravotním stavu rychle, spolehlivě a kdykoliv v pohodlí domova.

Zbytečná a nepotřebná léčba antibiotiky

Dlouhodobě diskutovaným problémem v České republice je užívání antibiotik. Ta jsou často předepisována zbytečně a poškozují tak imunitní systém. V lékařských ordinacích se stále častěji začíná měřit CRP – tento test je však možné provést i z pohodlí domova.

Měření koncentrační hladiny C-reaktivního proteinu pomáhá při rozlišení bakteriální a virové infekce. Běžná koncentrace v séru zdravých jedinců je nízká (0-7 mg/l), při bakteriální infekci se výrazně zvýší během 6-12 hodin, přičemž ve většině případů platí, že zvýšené koncentrace CRP jsou typické pro bakteriální onemocnění, na rozdíl od virového, kdy koncentrace CRP zůstává v normálním rozmezí.

„Zvýšená tělesná teplota není dostatečnou informací pro určení diagnózy. Je důležité znát hladinu tzv. C-reaktivního proteinu – CRP. Podle jeho obsahu v krvi poté můžeme poměrně přesně rozlišit mezi bakteriálním nebo jiným, nejčastěji virovým, původem onemocnění. Zatímco první případ splňuje podmínky pro nasazení antibiotik, v druhém se zpravidla stačí vyležet a léčit běžně dostupnými prostředky“, vysvětluje doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., ze Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

Nadměrné užívání antibiotik způsobuje vznik nových bakterií, které jsou vůči nim rezistentní a odolné. Proto bychom po nich měli sáhnout opravdu jen v případech pro ně určených.  Domácí test Veroval indikuje původ onemocnění a zjistí tak, zda jsou antibiotika nutná či nikoliv.

veroval

Zánět močových cest – je potřeba vždy vyhledat lékařskou pomoc?

Dalšími častými problémy zejména žen, jsou bolesti v podbřišku, časté močení, pálivá a řezavá bolest, případně také krev v moči – to všechno jsou příznaky zánětu močových cest. Zánět je způsoben bakterií Escherichia coli, která v momentě průniku do močové trubice vyvolá infekci. Ta následně postupuje do močového měchýře, a proto je onemocnění možné poznat ze vzorku moči, která bude obsahovat vyšší množství leukocytů, nitritů a bílkovin. Právě k identifikaci těchto látek skvěle poslouží domácí test Veroval.

zanet-mocovych-cest-domaci-test_1435468920171107132303

„Zánět močových cest a měchýře je velmi nepříjemný, pokud se však zachytí včas, je velmi dobře léčitelný. Proto by měla v případě pozitivního výsledku rozhodně následovat návštěva lékaře, který stanoví další kroky a léčbu. Balení domácího testu Veroval Zánět močových cest obsahuje dva testy, je tedy možné následně si ověřit, zda léčba působí, jak má, a zánět ustupuje,“ dodává Jana Hraběová, produktová manažerka společnosti HARTMANN – RICO.

Za únavou může stát i nedostatek železa

Příznaky nedostatku železa, jako je únava, bledost či kožní problémy, jsou často podceňovány a není jednoduché odhalit jejich příčinu. Jednoduchý test Veroval identifikuje problém, který pak lze snadno vyřešit.

Železo je pro lidský organismus nezbytné, jelikož je důležitou součástí krevního barviva hemoglobinu. Podílí se proto na velmi důležitém úkolu – transportu kyslíku z plic do všech buněk lidského těla. Tělo dospělého člověka obsahuje přibližně 4,5 g železa. Při jeho nedostatku pociťujeme únavu, slabost, bolesti hlavy, podrážděnost či dýchavičnost.

neodstatek

K nejrizikovějším skupinám tak patří vegetariáni, vegani, lidé držící dlouhodobou nevyváženou dietu či lidé po větší ztrátě krve. Zvýšené nároky na železo mají například těhotné a kojící ženy, rychle rostoucí adolescenti a ženy se silnější menstruací.

„V případě, že test prokáže nedostatek železa, je vhodné kontaktovat lékaře a konzultovat s ním další postup. Rozhodně nedoporučuji nasazovat přípravky s obsahem železa bez rady s lékařem nebo lékárníkem, jelikož nadbytek železa v těle může být toxický,“ upozorňuje Jana Hraběová.

Produkty domácí diagnostiky nenahrazují lékařskou péči, ale jsou jejím doplňkem. Proto je pozitivně vnímají i samotní lékaři: „Největším přínosem domácí diagnostiky je posilování role pacienta a jeho přispění k diagnostickému procesu“, říká doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D.

testy

Značka Veroval ® nabízí až 12 diagnostických testů pro domácí použití. Výhradním distributorem těchto testů je přední výrobce zdravotnických prostředků HARTMANN – RICO. Více informací včetně instruktážních videí pro použití jednotlivých testů najdete na www.veroval.cz.