Dopřejte svému nosu královskou péči

ruce_021okB

Říkáte si, proč byste se měla starat zrovna o svůj nos? Vždyť je malý, úzký, široký, křivý, příliš rovný nebo moc pihatý a kromě občasné rýmy pracuje tak, jak má. Ať je jakýkoliv, zaslouží si stejnou péči jako zbytek vašeho těla. Vždyť i on se stará o vaše zdraví a správné volby v oblasti jídla i vztahů. Že o něj pečujete? A nevodíte se náhodou za nos?

Nos je nepárový lidský smyslový orgán, který je schopný rozlišit až bilion pachů (jen pro zajímavost, pes má 100x lepší čich než člověk). Čich se velkou měrou podílí na vnímání jídla a spolu s chutí teprve dotváří celkový dojem z pokrmu na talíři. Již v dávných dobách lovců a sběračů čich naše prapředky varoval před zkaženým nebo jedovatým jídlem a naopak je libá vůně vábila ochutnat šťavnatý plod. Čich má také velký podíl na výběru partnera a tím na zdraví budoucí generace.  Tělesná vůně je zrcadlem mužovy i ženiny zdravotní stránky. Nevědomky si díky svému nosu vybíráme zdravého, silného a plodného partnera, který má jiné geny než my, které se tak vzájemně doplní, a proto jsme schopní zplodit zdravé potomstvo.

Nos pro zdraví

Když pomineme sociálně existenční stránku, je nos důležitým orgánem i pro naše zdraví. Kromě životně důležitého dýchání zvlhčuje a ohřívá vzduch, který zároveň čistí. Chloupky v nose filtrují nečistoty v okolí, abychom do svého těla nedostali zbytečné velké množství nečistot. Nos funguje jako tzv. resonanční prostor, to znamená, že se podílí na správném vyslovování. Díky tomu může být nadlidským úkolem přátelům vysvětlit, že máme rýmu a ne „rýbu“, a proto se při večerním programu musí obejít bez nás. S červenou bambulí místo nosu se doporučuje zůstat v posteli a o nos se řádně postarat.

Nos si tedy zaslouží tu nejlepší péči, jakou například věnujeme své pleti nebo vlasům. A obzvláště, když je oslaben opakovanými infekcemi či akutní rýmou a zduřelými dutinami. V tuto chvíli je potřeba nos co nejdříve ošetřit vhodným přírodním sprejem, např. zdravotnickým prostředkem Humer Sinusitis, který rychle uvolní ucpání, zmírní tlak v dutinách a tím ulevuje od bolesti. A to vše s pomocí přírody.

Nosní hygienu je potřeba provádět pravidelně, nejen v době nemoci, aby docházelo ke zvyšování odolnosti sliznice a tím mimo jiné i k prevenci nemocí horních dýchacích cest. Nos je zároveň výraznou součástí obličeje a podílí se na celkovém fyzickém vzhledu jedince. Po celý život člověka roste, stejně jako uši, proto bychom se k němu měli chovat jako k pokladu. Co je důležitější než naše zdraví?