Energy drink s alkoholem – nebezpečná kombinace

Plechovku energetického nápoje si nejednou dá sportovec, manažer či student. Pokud to však s energy drinky přeženete nebo je smícháte s alkoholem, Vaše srdce to rozhodně nepotěší. Oblíbená kombinace s alkoholem je častá v barech a na diskotékách, přitom si lidé neuvědomují, jak pro jeden večer zábavy riskují své zdraví.

energy drink s alkoholom

Co energetický nápoj obsahuje?
V obchodech najdete spoustu různých značek energy drinků, které mají obvykle podobné složení.
Co pro ně bývá společné, je vysoká dávka KOFEINU – je ho 2 – 3x více než v šálku kávy, aminokyselina TAURIN, GUARANA a vysoký obsah CUKRŮ.
Po vypití nápoje dochází ke stimulaci nervové soustavy, oddálí se únava, zvýší se koncentrace a zlepší se myšlení. Pokud zdravý člověk vypije 1 – 2 energetické nápoje denně, není to sice ideální, ale nebezpečí ještě nehrozí.

Proč kombinace s alkoholem může zabíjet

Potlačené příznaky opilosti
Hlavní nebezpečí spočívá v tom, že kofein a další stimulanty v energy drinku potlačí příznaky opilosti, což vede k tomu, že člověk si připadá méně opilý, než ve skutečnosti je. Může si myslet, že je schopen řídit motorové vozidlo nebo pokračovat v pití a ohrozit tak nejen sebe, ale i své okolí.
Během výzkumu vědci zjistili, že lidé, co pijí takto kombinovaný nápoj, odcházejí z baru 3x více opilí a mohou mít až 4x větší chuť sednout za volant. Vždyť se cítí v pohodě!

Sladká chuť energy drinku přebije alkohol
Spousta lidí pije tuto kombinaci častokrát proto, že jim sladký energetický nápoj chutná, nebo chtějí zamaskovat chuť alkoholu. Opět to vede k tomu, že se člověk opije podstatně rychleji a ještě k tomu si připadá stále relativně střízlivý.

Zvyšuje se riziko vzniku alkoholismu
Výzkum Centra pro zdraví na univerzitě v americkém Marylandu potvrdil toto riziko. Na základě pozorování tisíců studentů ve věku 20-23 let zjistil, že lidé co pijí energetické nápoje minimálně 1x týdně, vykazují vyšší riziko vzniku závislosti na alkoholu a s pitím začínají v mladším věku. Navíc vypijí více alkoholických nápojů než ti, co nepijí energetické nápoje vůbec nebo pouze občas.

Syndrom náhlé smrti
Jak jsme psali výše, vysoká koncentrace kofeinu v energy drincích způsobí, že se výrazně zvýší srdeční frekvence. Vědci z Bonnu zjistili, že požitím energetického nápoje se zvýší činnost levé komory srdeční, která pumpuje okysličenou krev do aorty, přes kterou jde dále do celého těla. Zvýšený nápor krve aorta nemusí zvládnout a vlivem tlaku může prasknout. Příčinou smrti je tak náhlá zástava srdce a to i u mladých lidí.
Toto riziko není jen u kombinace energy drinku s alkoholem ale i při pití energetických nápojů během sportování. Při sportovní činnosti je srdce vystaveno větší zátěži a energy drink to ještě zhorší.

Myslíme, že důvodů proč se konzumaci energy drinků s alkoholem vyhnout jsme Vám napsali dostatečně hodně. Pokud si dostatečně ceníte svého zdraví, víte, že jeden večer v baru za to nestojí 🙂