Flexofytol® otestován českými lékaři

Prospěšné účinky kurkumy jsou v ajurvédské nauce o životě a dlouhověkosti využívány již téměř 4 tisíce let. Své uplatnění nalézá i v moderní péči o zdraví. Na jaře letošního roku byl v České republice uveden na trh nový přípravek Flexofytol® podporující zdraví kloubů.

Před ostrým startem proběhla úspěšná studie na českých pacientech na oddělení Ortopedie a traumatologie v Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov.

Kurkumin v boji proti příznakům osteoartrózy kloubů Kurkumin je hlavní aktivní složkou kurkumy. Proč ale užívat přípravek s kurkuminem místo přírodního koření, které máme v kuchyni?

Odpověď je jednoduchá, přírodní kurkumin se totiž ze střev do krve vstřebává pouze v malém množství a pro dosažení optimálních účinků by bylo nutné denně sníst několik kilogramů kurkumy.

Flexofytol® obsahuje takzvaný biooptimalizovaný kurkumin. Jedná se o přírodní extrakt z rostliny kurkumy dlouhé, který je následně upraven, tak aby se do těla lépe vstřebával. Tento bio-optimalizovaný extrakt dosahuje až 2700× vyšší vstřebatelnosti než přírodní kurkuma!

Mezi hlavní přínosy bio-optimalizovaného kurkuminu patří skutečnost, že přispívá k udržení dobrého stavu kloubů tím, že ovlivňuje zánětlivé procesy a současně přispívá k ochraně kloubní chrupavky zpomalením degradačních procesů.

Otestováno českými lékaři

Tým lékařů pod vedením primáře Jiřího Beznosky sledoval užívání přípravku Flexofytol® 30 uživateli ve věku 45–65 let trpícím artrózou kloubů.

Studii dokončilo 29 uživatelů, jeden přerušil účast pro úraz. Doba užívání trvala 3 měsíce. První měsíc účastníci užívali 2 tablety dvakrát denně. Další dva měsíce užívali udržovací dávku 2 tablety jednou denně ráno.

Účastníky této studie nejčastěji trápila artróza kolen, kyčlí a páteře. Mezi účastníky však byli i jedinci s artrózou ramene, hlezna, nohy a rukou. Během sledování uživatelé sami hodnotili bolestivost a hybnost kloubů a kvalitu života na stupnici od 1 do 10 (1 pro nejmenší obtíže, 10 pro nejhorší obtíže).

Hodnocení intenzity bolesti se v průběhu studie zlepšilo v průměru o 50% u všech uživatelů. Současně u uživatelů došlo i ke zlepšení jejich hodnocení pohyblivosti a kvality života. Během sledování uživatelé neuváděli žádné závažné nežádoucí účinky, ve 3 případech se objevila přechodná průjmovitá stolice a jednoho účastníka studie trápilo sucho v ústech.

Většina účastníků studie pozorovala významné snížení jejich potřeby užívání přípravků pro potlačení bolesti. MUDr. Jakub Holešovský „Když jsme k sledování přistoupili, upřímně jsme od přípravku nic neočekávali. U některých z kolegů byla znát i skepse ohledně účinnosti výtažku z kurkumy, včetně našeho primáře. Jak jsme ale viděli, že jsou naši pacienti s léčbou výrazně spokojení a pouze mizivé procento z nich necítí po přípravku zlepšení, radikálně jsme změnili náš názor na přípravek Flexofytol®. S účinností přípravku byl spokojen i náš primář.“