Gynekologické záněty dokážou nejen v létě potrápit – už jste vyzkoušely výplach?

blog_banner_gynekologicke-zanety

S vaginálními záněty se setká během života téměř každá žena a to mnohdy opakovaně. Léčba takové infekce se ale vždy musí přizpůsobit tomu, co ji vyvolalo.

Infekce pochvy neboli vaginitidy mají různé projevy, ale spojuje je jedna věc – propukají, když se přirozené prostředí v pochvě změní a některá složka poševní mikroflóry převáží nad jinou. Tuto nerovnováhu může způsobit například:

 • užívání antibiotik,
 • hormonální změny,
 • parfémované hygienické potřeby,
 • pohlavní styk,
 • těhotenství.

Nejčastější problémy – kvasinky, bakterie, trichomoniáza

Kvasinková infekce je nejčastějším typem infekčního zánětu pochvy. Vyvolává ji ve většině případů kvasinková houba Candida albicans. Přestože se běžně vyskytuje v lidském těle včetně pochvy, její přemnožení vede k zánětu. Teplé a vlhké prostředí bez přístupu vzduchu podporuje její rozšíření v pochvě.

Projevy kvasinkové infekce zahrnují:

 • hustý, bílý výtok někdy tvarohovité konzistence,
 • svědění,
 • zarudnutí genitálií.

Bakteriální zánět propuká, pokud se množství zdraví prospěšných bakterií zvaných laktobacily v pochvě příliš sníží. V pochvě se pak pomnoží různé škodlivé bakterie a vyvolají zánět. Ten se ohlásí výtokem, který bývá  různý, od hustého, bělavého až po čirý. Pocit svědění a pálení v oblasti pochvy se většinou nedostavuje.

Trichomoniáza se řadí mezi pohlavně přenosné choroby. Vyvolává ji prvok s názvem Trichomonas vaginalis, který se do pochvy dostane pohlavním stykem s nakaženým partnerem. Tuto nemoc provází:

 • pálení a otok poševního vchodu,
 • hojný našedlý nebo nazelenalý výtok,
 • bolest při močení.

Léčba může zahrnovat i výplachy

Při projevech zánětu může pomoci například léčivý přípravek Rosalgin nebo Rosalgin Easy 140 mg vaginální roztok určený pro oplachy a výplachy pochvy. Rychle ulevuje od bolesti, intimního svědění a pálení. Snižuje také množství výtoku, potlačí patogeny a současně však zachovává přirozenou mikroflóru. Lze ho použít jak při počínajícím zánětu, tak i pro dlouhodobou léčbu přispívající ke stabilizaci poševní mikroflóry. Hodí se rovněž pro běžnou intimní hygienu například po koupání v bazénech, po menstruaci nebo po pohlavním styku.

Přestože některé ženy z vlastní zkušenosti poznají, jaký typ zánětu je postihl a zahájí léčbu samy, přesnou příčinu může určit jen lékař. Pokud žádné volně prodejné přípravky nepomáhají, je nutné navštívit gynekologa, který nasadí léčbu vhodnou pro konkrétní typ zánětu.

Léčivou látkou přípravku Rosalgin, Rosalgin Easy 140 mg vaginální roztok je benzydamin hydrochlorid. Roztok k intimním oplachům a výplachům. Čtěte pečlivě příbalový leták.

1498645593-rosalgin-krab-bal10-cz-new-logo 1443517357-rosalgin-easy-140mg 1469444770-9a70c50dd8c348dbffa90cc8aa2b430d