HISTORIE OPALOVACÍCH KRÉMŮ

Historie použití prostředků na ochranu proti slunečnímu záření začíná nejpozději v období starověkého Egypta. Staří Egypťané si byli dobře vědomi nebezpečnosti slunečního záření.

Po většinu trvání této starověké civilizace si ženy chránily pokožku před působením slunce, byla preferována světlá pokožka jako ideál krásy a ukazatel postavení v hierarchii společnosti.

Jako ochranu používali řadu přírodních látek se schopností blokovat UV záření nebo stimulovat ochranné funkce pokožky, např. aloe vera,rostlinné oleje, hennu, calcitový prášek.

Potřebné, ale i nežádoucí účinky slunečního záření byly známy i dalším starověkým středomořským kulturám. Ani ve starověkém Řecku opálení nebylo znakem zdraví a vysokého společenského postavení.

Hera, „první dáma“ Olympu, je v Iliadě opakovaně líčena jako bohyně s bílými pažemi. Z mnoha maleb je zřejmé, že v běžném životě se Řekové chránili proti slunci důkladným oblečením i klobouky, přestože nahé tělo pro ně nebylo tabu a např. závodili nazí.

Podobná situace byla ve starověkém Římě. Po celý středověk a novověk až do konce 18. století bylo všeobecně uznáváno, že nadměrné slunění je škodlivé. Tyto názory se zásadně změnily teprve v 19. století.

Souviselo to s přesunem obyvatelstva z venkova do měst a intenzivním využíváním práce dětí v továrnách. Téměř úplná absence expozice slunečnímu záření a zhoršená skladba stravy vedly k rozšíření křivice a zjištění, že ji lze léčit či zmírnit působením slunce.

Teprve ve 20. století bylo zjištěno, že dávky UV záření, potřebné pro syntézu vitaminu D, jsou poměrně nízké a do popředí vystupují jak další příznivé, tak ale i škodlivé účinky UV paprsků.

Ochranou před slunečním zářením se začal zabývat v roce 1918 Australan Norman Paul, který jako první spojil sluneční záření s rakovinou kůže. Zahalování oděvem brzy nahradilo použití oxidu zinečnatého, který na povrchu kůže utvořil nepropustnou bílou vrstvu, která sluneční paprsky od kůže odrážela. Jeho použití však nebylo příliš oblíbené vzhledem k bílé barvě a velmi hutné textuře.

Vědci od té doby zkoumali, jak zvýšit ochranu proti UVB záření (UVA se považovalo za bezpečné) a našli látky, které jsou schopné sluneční záření absorbovat.

Jeden z prvních komerčně úspěšných a hlavně funkčních krémů na opalování namíchal Franz Greiter – student chemie, který se v roce 1938 spálil při výstupu na vrchol Piz Buin na rakousko-švýcarské hranici. První produkt byl uveden na trh v roce 1946 pod názvem Gletscher Creme, neboli Ledovcový krém.

Ve snaze vyrobit co nejlepší krém spojil síly se svou manželkou – kosmetičkou, která jeho krém obohatila o pečující látky. Výzkum vedl až ke zdokonalení a pojmenování ochranného faktoru  SPF (Sun Protection Factor) v roce 1974. Dnes jejich výrobky známe pod značkou Piz Buin, která produkty neustále inovuje pro maximální komfort použití, dosažení maximální ochrany kůže a perfektních výsledků opalování.

Z portfolia značky lze jmenovat například na trhu zcela unikátní řadu Mountain, která byla vyvinuta speciálně pro pobyt ve vysokých nadmořských výškách, kde jsou nízké teploty a silný vítr. Běžné „letní“ opalovací krémy obsahují vysoký podíl vody a zvláčňujících složek, které mohou v nízkých teplotách pleti uškodit.

Každých 1000 metrů nad mořem se zvyšuje intenzita slunečního záření až o 12 % a vítr a chlad snižuje hydrataci pokožky až o 13 %. Proto je v těchto podmínkách zapotřebí věnovat pleti zvláštní péči.

Jak šel čas s výrobky Piz Buin:

 • 1946 Piz Buin představuje svůj první krém
 • 1962 Zdokonalen ochranný faktor SPF
 • 1975 Jeden z prvních voděodolných krémů na opalování
 • 1989 Použití micro-pigmentových filtrů odrážejících UV záření
 • 1993 První produkt s trojitou ochranou (UVA, UVB filtry a vitamin E)
 • 2007 Uvedení řady urychlující přirozené opálení (Tan&Protect)
 • 2010 Unikátní řada Mountain pro ochranu ve vysokých nadmořských výškách s nízkými teplotami a silným větrem
 • 2013 Řada Wet skin použitelná i na mokrou pokožku
 • 2014 Ultra lehká nemastná ochrana i do města Ultra Light
 • 2015 Inovativní sprej se světlo-odrážejícími pigmenty Instant Glow
 • 2016 Revoluční chladivá pěna na opalování Protect & Cool
 • 2017 Rozjasňující opalovací mléko s okamžitým zářivým efektem
 • 2018 Mléko ve spreji urychlující přirozený proces opálení i