Homocystein jako novodobý strašák aneb Neznámé slovo „Homocystein“, co to znamená?

zdrava zena

Homocystein je aminokyselina, která vzniká v každé naší buňce při metabolizaci jiné aminokyseliny – methioninu. Takže, homocystein je v našem těle zcela přirozená látka. Ale jen do té doby, než se jeho hladina začne zvyšovat a zvyšovat… Právě vysoká hladina homocysteinu je spojována s úmrtností u tak mediálně propíraných chorob kardiovaskulárního systému, kterým je snižování průchodnosti cév, ateroskleróza.

Aterosklerotické pláty jsou většinou tukové povahy, naše cévy doslova zevnitř zarůstají, čímž se snižuje jejich vnitřní průsvit. Vnitřní průměr aterosklerózou zúžené cévy může být klidně poloviční a naše tělo stále stav bez projevů nemoci zvládá.

Problém nastává, pokud se naše tělo musí vyrovnat s poraněním

Naše krev okamžitě začne poranění v cévě záplatovat krevním srážením. To je správné. Fatální stav nastane v momentě, kdy se krevní sraženina dostane do místa aterosklerotického zúžení cévy, kde vlivem zúžení cévu ucpe. Ucpání dané cévy znamená konec kyslíku pro danou část orgánu, který céva vyživuje.

Další nepříznivý průběh pro naše tělo už všichni známe. Postihne-li krevní sraženina mozek, hovoříme o cévní mozkové příhodě, tedy mozkové mrtvici. Je-li postiženo srdce, jde o srdeční infarkt.

 A jakou roli v tomto hraje homocystein?

Je prokázáno, že homocystein má vliv na cévní stěny, kde vyvolává zánět, takže napomáhá ukládání škodlivého LDL cholesterolu a tím vzniku aterosklerotických plátů. Podobně laděné jsou studie, které zjišťují souvislost vysoké hladiny homocysteinu  se vznikem trombóz, neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova nemoc, vaskulární demence nebo cévní mozkové příhody.

2

Přes tato znepokojující zjištění se vyšetření hladiny homocysteinu stále nedělá…

Ale když si nejsme jisti, zda jsme tímto rizikem postiženi, můžeme zkusit velmi jednoduchou prevenci.

Na čem se odborníci u kontroverzního homocysteinu shodují, je způsob, jak jej držet pod kontrolou. Je k tomu potřeba „jen“ dostatek vitamínů: vitamín B6, B12 a biologicky dostupná forma kyseliny listové. … třeba Homocystein od Natural Medicaments.