Hořčík – minerál vnitřního klidu

horcik vnitrni klid

V těle máme přibližně 25 g hořčíku: 60% z toho je vázáno v našich kostech a zubech, téměř 39% se nachází uvnitř buněk, především ve svalech a jen 1% je obsaženo v krevní plazmě.

horčík

Pomáhá při zátěži, odbourává stres

Hořčík zvyšuje naši odolnost vůči stresu tak, jak nedokáže již žádná jiná životně důležitá látka a působí rychleji než kterékoliv uvolňovací cvičení. Dokáže rychle zklidnit náš nervový systém i v době, kdy pracuje na plné obrátky. Díky němu jsou naše podrážděné nervy opět schopny nést zátěž. Stres totiž odčerpává hořčík a způsobuje jeho enormní ztráty v organismu.

Hořčík pomáhá v metabolismu tuků, sacharidů a bílkovin, je nezbytný pro tvorbu energie. Účastní se více než 300 enzymatických reakcí, které vedou k jejímu následnému uvolnění. Když je oslabená armáda enzymů, které jsou závislé na hořčíku, začínají se u nás projevovat následující příznaky: migréna, bolesti hlavy, nespavost, svalové napětí, vysoký krevní tlak, poruchy srdečního rytmu, zrychlený puls, vnitřní neklid, deprese, hučení v uších, syndrom chronické únavy, problémy s nadváhou.

horčík2

Při dnešním způsobu života, který je plný stresu, si náš organismus žádá větší množství hořčíku na řízení činnosti životně důležitých enzymů, tedy více hořčíku pro vnitřní klid. Čím máme v krvi vyšší hladinu tohoto minerálu, tím lépe pracují naše vnitřní „elektrárny“, mitochondrie. Tělo je klidné a zároveň plné energie. Hořčík reguluje dráždivost buněčných membrán, což hraje důležitou roli při dráždivosti svalů a nervových buněk. Při jeho dostatečné zásobě v organismu se únava a vyčerpání vytratí – uvolní se svaly, rozšíří se cévy, sníží se krevní tlak, srdce bije v rytmu. Jeho zásluhou se nám také snadněji usíná.

V potravě však přijímáme hořčíku stále méně:

  • Obsahují ho celozrnné produkty, luštěniny, sojové boby a listová zelenina – tyto však v naší stravě často chybí.
  • Konzumujeme také příliš mnoho soli a tuku – sůl podporuje vylučování hořčíku a přítomnost tuků je zase odpovědná za jeho snížené vstřebávání ve střevě.
  • A jaký vliv má na hořčík v našem těle sklenku alkoholu, který si dopřejeme večer? Zvýší jeho vylučování ledvinami.
  • Nápoje s obsahem fosfátů a kola značně snižují vstřebávání hořčíku. Právě proto jsou mnozí, zejména mladí lidé, po jejich konzumaci nervózní a podráždění: důvodem je nedostatek hořčíku způsoben zvýšenou hladinou hořčíku v těchto nápojích.
  • Nezanedbatelným faktorem je také půda chudá na hořčík, a tím i nízký obsah hořčíku v ovoci a zelenině.

Jaká je optimální denní potřeba hořčíku?

Denně je třeba organizmu dodat 400 mg hořčíku. Avšak i při zdravém stravování tělo dokáže přijmout z potravy jen 20 – 50% tohoto minerálu. Na pokrytí jeho denní dávky by tak bylo třeba zkonzumovat například 45 jablek, 60 vajíček, 11 banánů … nejschůdnější cesta je však doplňovat si zásoby hořčíku prostřednictvím přírodních výživových doplňků.

Nedostatek hořčíku je doslova světovou epidemií: na Světovém kongresu o hořčíku byly prezentovány výsledky běžných preventivních vyšetření na širším vzorku populace, které prokázaly, že pouze 10% z 1 000 obyvatel mělo ideální hladinu hořčíku v krvi.

Znáte svou hladinu hořčíku v krvi?

  • 0,5 – 0,75 mmol / l

Nouzový stav hořčíku v buňkách. Typické příznaky: migréna, podrážděnost, únava, hučení v uších až náhlá ztráta sluchu, později kardiovaskulární ohořelých.

  • 0,75 – 0,90 mmol / l

Dolní třetina normy. Nedostatek hořčíku v buňkách. Typické příznaky: náchylnost na stres, snížená výkonnost, nedostatek energie.

  • 0,9 – 1,1 mmol / l

Ideální stav. Dostatečná zásoba hořčíku v buňkách.

Zvyšte si hladinu hořčíku ve svém těle na 0,9 mmol / l. Postačí doplňovat si stravu 300 – 400 mg hořčíku během několika měsíců. Hladina hořčíku v krvi se zvýší až po vyrovnání nedostatku hořčíku v buňkách.

Jak toho lze jednoduše dosáhnout?

Dbejme především na kvalitu výživového doplňku s obsahem hořčíku. Vyberme si hořčík připravený z přírodních surovin, například ve formě oxidu, glukonátu a mléčnanu hořečnatého, který se skvěle vstřebává. V této jedinečné formě v kombinaci se slunečním vitaminem D3 ho vyrábí kanadská firma Jamieson Laboratories Ltd. Je farmaceuticky testován na zajištění účinnosti a absolutní klinické čistoty – díky programu 360 Pure, kterým společnost Jamieson zavedla do výrobní praxe nejnáročnější standardy, podléhá totiž každý výživový doplněk z její produkce nejméně 360 patentovaným krokem kvality. Výrobní postupy a kontrolní testy zajišťují maximální aktivitu a biologickou dostupnost účinných látek. Nejmodernější technologie biologicky aktivní látky chemicky nemění a nezbavuje přirozených vlastností.

Pomoc při migréně

Hořčík je přínosem pro miliony lidí, kteří trpí migrénou. Stovky studií potvrdily, že osoby s migrénou mají v buňkách příliš málo hořčíku. Znamená to, že jeho dostatečné množství se tak nedostává ani do mozku a svalů.

Buňky pacientů trpících migrénou, kterým chybí hořčík, ho „nasávají“ jako houba. Ze studií vyplývá, že užívání hořčíku ve vysokých dávkách během několika měsíců výrazně zmírňuje migrénu (intenzitu i frekvenci jejího výskytu). Mimochodem, pacientům trpícím migrénou byl intravenózně podáván hořčík již v roce 1930.

Vitalizuje srdce a cévy

Podle Dr. Lundella, kardiochirurga z nemocnice Banner Hearth v Arizoně, nízké hladiny hořčíku v krvi lze považovat za prediktor (důvod) komplikací u pacientů s aterosklerózou (onemocnění tepen, při kterém se v cévách ukládá tuk, zejména cholesterol, což snižuje průtok krve). Jelikož skutečnou příčinou onemocnění srdce je zánět arteriální stěny a záněty v cévách se vytvářejí v důsledku nedostatku hořčíku, právě jeho doplňování na optimální hladinu by se mohlo stát základem prevence usazování cholesterolu a léčby kardiovaskulárních chorob – aterosklerózy, síňových nebo komorových arytmií, infarktu myokardu, anginy pectoris, městnavé srdeční slabosti, ale i cukrovky či obezity, které se projevují vysokým krevním tlakem. Dr. Lundell upozorňuje na vynikající léčivý efekt hořčíku pro srdce. Lze jej použít okamžitě, je bezpečný, jednoduše se aplikuje. Považuje ho za ideální přípravek pro kardiologů, který by mohl v mnoha případech nahradit léky na snižování hladiny cholesterolu.

Energie pro namáhaný mozek

Ani duševní práce, i když ji provádíme většinou v sedě, za psacím stolem, se neobejde bez zásob hořčíku. Náš vytížený mozek spotřebuje totiž asi 30% tělesné energie – a důsledkem nedostatku hořčíku by mohla být jeho rychlejší únava. Bez doplňování hořčíku bychom ho sotva probrali z letargie.

Doping pro vytrvalostních sportovců

Jak jsme již zmínili, hořčík je nezbytný pro tvorbu energie v mitochondriích – buněčných elektrárnách. Čím více tohoto minerálu mají k dispozici, tím lépe plní svou funkci. Právě díky hořčíku probíhá tvorba energie ve svalech a srdci na plné obrátky. A vědí to i sportovci: bez dostatku hořčíku není možné trénovat vytrvalost. Přesto až 50% z nich trpí jeho nedostatkem, který je více či méně zjevný – protože jejich metabolismus je mnohem rychlejší, potřebují více hořčíku. Při vytrvalostních sportech je třeba kompenzovat i zvýšené ztráty hořčíku. Během tréninku se při nich běžně u sportovců vyloučí asi 150 mg hořčíku prostřednictvím potu a moči.