Hurá do školy

hura do skoly

Čas strašně rychle letí a o prázdninách snad ještě rychleji. Není to tak dlouho, kdy jsme se těšili na vysvědčení a teď už je za rohem nový školní rok. Některé děti už vědí, co je čeká, jiné děti čeká vstup do neznáma.

Ať tak či onak, je už zase na čase děti pomalu zvykat na nový denní režim. Čeká je mnoho neznámého, ale také spousta nových krásných zážitků a kamarádů.

Nejnáročnější je tento okamžik pro prvňáčky. Končí jim jedna část dětství, kdy si děti mohly většinu času jen hrát a začíná jim další část, kdy jim začínají povinnosti. Už to nejsou ty naše malá miminka a předškoláčci, už jsou z nich velcí školáci. Už nebudou moci po obědě spinkat jako ve školce, plnit úkoly už bude jejich povinností.

Touto dobou už jistě všechny děti mají svou aktovku a potřebnou výbavu. (My rodiče jsme rádi, že alespoň bitvu s názvem aktovka máme za sebou. Ti šťastnější už za sebou mají i druhou bitvu s názvem školní pomůcky. ) Někteří ji mají zatím schovanou a někteří s ní už třeba i spí, jak se nemohou dočkat. A rodiče přemýšlí, jak dětem ten velký krok, kterým vstup do školy bezesporu je, zpříjemnit.

Hodně dětí nosí první školní den do školy kornout s dobrotami. Někde mají první den pro prvňáčky připravené slavnostní přivítání. První školní den budou ve škole jen chvíli. Oslavte spolu tento výjimečný den, zajděte si třeba na něco dobrého nebo podnikněte něco, co školáčkovi udělá radost.

I když se dítko do školy těší, přeci jen to pro něj bude velký krok. Povídejte si s ním, jak to ve škole chodí, zavzpomínejte na své školní dny. Rozhodně malého školáka školou nestrašte.

Na vstup do školy je dobré se připravit také po stránce zdravotní – tudíž již o prázdninách začít posilovat dětskou imunitu. Vstupem do školy se sice snižuje četnost nemocí oproti mateřské škole, přesto je ale dobré neponechat nic náhodě.

Je také důležité dopředu zavést denní režim tak, aby dítě zvládlo přečkat dopoledne ve škole. Zároveň by mělo dostatečně odpočívat a pořádně se každý den vyspat. Šestileté dítě by mělo spát alespoň 10 hodin denně. Měl by mu zbýt také čas nejen na úkoly a přípravu do školy, ale také na hraní, volnou zábavu a pobyt venku, na čerstvém vzduchu.

Dbát bychom také měli na správný pitný a stravovací režim. Dávejme dítěti do školy kvalitní svačinu na dopoledne a v případě, že bude navštěvovat školní družinu, tak i na odpoledne.

Nástup potomka do školy je velkou událostí i pro rodiče. I mne to letos čeká (už podruhé) a i když je to krok do neznáma, těšme se na to a užijme si to.

Podělte se s námi o Vaše zkušenosti a napište nám je pod článek do komentáře nebo na mail pilulacek@pilulka.cz. 🙂


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *